UA / RU
Підтримати ZN.ua

Норвегія може стати першою у світі країною, що відмовилася від готівкових грошей

В даний час розрахунки готівкою становлять не більше 5% всіх фінансових операцій, які здійснюють на території королівства.

Готівкові гроші має бути виведено з ужитку на території Норвегії вже до 2020 року. З такою пропозицією виступила норвезька організація "Фінанс Норге", що об'єднує найбільші банки і страхові компанії країни.

Згідно з оцінками організації, з кожним роком норвежці все менше і менше користуються паперовими купюрами і монетами, віддаючи перевагу пластиковим карткам. В даний час розрахунки готівкою становлять не більше 5% всіх фінансових операцій, що здійснюються на території королівства. У структурі витрат домогосподарств цей показник ще менший - всього 4%. Рідше, ніж у Норвегії, готівкові гроші зараз використовують лише у Швеції та Великобританії. Примітно, що обидві ці країни, які на відміну від Норвегії входять до ЄС, поки що зберігають власну валюту, не поспішаючи переходити на євро.

"Ми виступаємо за те, щоб Норвегія вже до 2020 року стала першою країною у світі, що повністю відмовилася від готівкових грошей. Їхнє виведення з обігу в першу чергу дозволить суттєво знизити число грабежів, - заявив норвезьким журналістам директор "Фінанс Норге" Ідар Кройцер. - По-друге, відмова від готівкових грошей дозволить владі ефективніше боротися з фінансовими злочинами, адже електронні платежі відстежити набагато простіше, ніж потоки готівки. Нарешті, по-третє, суспільство в цілому істотно на цьому зекономить. Обробка операцій з готівкою обходиться вдвічі дорожче, ніж обробка електронних платежів".

Через поширення в Норвегії пластикових карток і платіжних терміналів, перерахувати ситуації, коли на території королівства не можна розплатитися "пластиком", простіше, ніж ті, у яких така можливість доступна. На сьогоднішній день у столиці країни банківські картки не приймають хіба що на вуличних розпродажах і в міських автобусах, де, купуючи квиток у водія, необхідно розплачуватися готівкою. При цьому у контролерів є спеціальні мобільні термінали для оплати штрафів на місці. У Норвегії також стає все менше банкоматів, обслуговування яких невигідне банкам.

Незважаючи на цілком помітні зміни у житті норвежців, які за першу половину 2014 року здійснили майже 744 млн операцій з використанням банківських карток (на 8,6% більше, ніж за перше півріччя 2013 року), закон про відмову від готівкових грошей навряд чи буде прийнятий в осяжному майбутньому. Як заявила норвезьким ЗМІ член парламенту від ліберальної партії "Венстре" Гурі Мелбі, подібний законопроект викличе широку дискусію в суспільстві і навряд чи припаде до душі жителям королівства.

"У людини має бути можливість платити за товари і послуги, ніде не реєструючись, - зазначила Мелбі. - На сьогоднішній день таку можливість надають готівкові гроші. Наївно вважати, що злочинність піде на спад у разі відмови від готівки. Вже зараз існує безліч шахрайських схем з використанням кредитних карток і електронних платежів, з'являються все нові способи оплати, такі як віртуальна валюта "Біткойн" (часто використовується для покупки нелегальних товарів через Інтернет - ред.). Рівень злочинності не залежить від того, які платіжні засоби використовує суспільство". !zn

Читайте також:

Українці в червні продали валюти на $ 102,5 млн більше, ніж купили

"Наглядач" Януковича отримає 22 млн на реконструкцію парку в Донецьку

Інфляція в Україні в червні сповільнилася до 1%, зростання цін за підсумками п'яти місяців - 11,6%