UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Нормативка» щодо розкриття реальних власників банків потребує доопрацювання

Для того щоб норма про розкриття реальних власників банків стала дієвим інструментом упередження нових банкрутств фінансово-кредитних установ, регулятору слід розробити низку підзаконних актів, які деталізують механізми реалізації нещодавно прийнятого закону щодо регулювання діяльності банків.

Таку думку висловили експерти під час засідання Фінансового прес-клубу «Прозорість банків: чи будуть розкриті реальні власники кредитно-фінансових установ?», проведеного за підтримки проекту USAID «Розвиток фінансового сектору» і «Дзеркала тижня. Україна».

За словами фінансистів, ухвалений Верховною Радою 15 лютого поточного року закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання діяльності банків» дійсно розширює для Національного банку інструментарій для «антибанкрутної» роботи.

Зокрема, екс-заступник глави НБУ Олександр Шлапак зазначив, що «цей закон дає додатковий інструментарій для того, щоб не просто покарати (за надмірно активне фінансування банками бізнесу акціонерів – ред.), але й для того, щоб не допустити рішення про видачу позики». «Це відбудеться за умови, що НБУ займеться нормально не тільки наглядом, але й технічною стороною питання, наприклад, не буде випускати гроші в розмірі більше 2% на власника істотної участі у вигляді активного портфеля», - підкреслив експерт.

«Існування чіткого законодавства, безумовно, ще не є гарантією, що воно буде правильно використовуватися. Якщо будуть застосовуватися більш жорсткі правила впливу, більш жорсткий моніторинг до одного банку, а до другого будуть поблажки, тоді, безумовно, ми будемо мати колосальні проблеми. Але тут винуваті не правила, а реальні люди, які керують банківською системою, державою», - додав О.Шлапак.

За словами експерта, індикатором «щирості намірів» Нацбанку запустити закон в дію має стати врегулювання питання про визначення ділової репутації засновника, встановлення вимог до його фінансового стану та структури власності юрособи, яка здійснюватиме банківську діяльність.

На переконання в.о. голови правління «Укрсиббанку» Сергія Панова, інформація про істотних власників банків має бути відкритою для споживачів фінансових послуг. І хоча, за його словами, враховуючи специфіку ринку, «не завжди треба показувати, хто є конкретним власником», ринок має знати конкретне ім’я, прізвище людини, хто керував чи керує тим чи іншим банком, який має фінансові труднощі.

«Належне виконання закону і чітке визначення ділової репутації в майбутньому не дасть можливість цим людям знову створювати фінансові структури, знову створювати піраміди і знову приводити до такої ситуації», - наголосив С.Панов.