UA / RU
Підтримати ZN.ua

НКРЕКП не є двигуном реформ на енергоринку - думка

Якщо ще два роки тому саме регулятор був двигуном реформ на енергоринку, то після його ліквідації і створення нового органу керівництву останнього довелося оперативно змінювати регуляторну базу аж ніяк не для проведення реформ.

Відсутність закону про регуляторний орган енергоринку ставить під сумнів не тільки ефективність поточної роботи, але і перспективу проведення реформ в енергетиці.

Про це в статті для DT.UA пише Світлана Голікова, член стратегічної ради Київського інституту енергетичних досліджень, директор "Трансенергоконсалтинг".

"Дотепер викликають запитання не тільки легітимність скасування НКРЕ і створення нового регулятора президентським указом, але й, головне, не так правовий (поки що), як професійний бік і місце регуляторного органу в системі влади", - пише експерт.

"Якщо ще два роки тому саме регулятор був двигуном реформ на енергоринку, то після його ліквідації та створення нового органу керівництву останнього довелося оперативно змінювати регуляторну базу аж ніяк не для проведення реформ", - зазначає Голікова.

Читайте також: Яценюк заявив про подолання корупції в енергетичній сфері

За її словами, як показали події останніх днів і місяців, пріоритетами регуляторної діяльності стали "обнулення" розрахунків з генеруючими станціями та постачальниками електроенергії, що знаходяться в зоні АТО, активна кампанія проти високих тарифів для "зеленої" енергетики і встановлення нових тарифів для споживачів природного газу, електроенергії і комунальних послуг.

Що стосується останнього, то нова НКРЕКП так і не змогла вчасно виконати умови ст. 269 Угоди про асоціацію між Україною і ЄС, які передбачають, що перш ніж оголошувати регульований тариф на електроенергію або природний газ, треба затвердити й опублікувати методологію його розрахунків. Формально НКРЕКП начебто зробила крок у цьому напрямі. Але на практиці - результат нульовий. зазначає експерт.

"Відсутність закону про регуляторний орган (нехай це буде НКРЕКП), розмитість його повноважень, слабкість фінансової і професійної бази ставлять під сумнів не лише ефективність поточної роботи, а й перспективу здійснення реформ в енергетиці", - вважає Голікова.

" І справа навіть не в окремих людях, а в завданнях, які перед ними ставляться. Ці завдання поки що далекі від реформаторських. Хіба що під словом "реформа" хтось розуміє переділ власності, усунення політичних та економічних конкурентів" - резюмує експерт.

Нагадаємо, в кінці серпня-початку вересня президент України Петро Порошенко ліквідував НКРЕ та Нацкомпослуг, об'єднавши їх в одне відомство. Спочатку президент 27 серпня видав указ про ліквідацію національного регулятора енергоринку - НКРЕ, а через два тижні підписав новий указ про створення Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЭКП).

Докладніше читайте у статті Світлани Голікової "Щоб зрозуміти енергоринок, не обов'язково встромляти пальці в розетку" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".