Але повноцінна лібералізація ринку газу та електроенергії відбудеться тільки у випадку 3 відмовилися, пише газета "Коммерсантъ-Украина".
Перш за все, буде спрощено видання дозволів на продаж і транспортування природного газу та електроенергії споживачам. "Обидва ринки у найближчі 3-4 роки буде лібералізовано, що передбачає появу безлічі продавців газу і електроенергії. Для того, щоб полегшити вхід на ринок, було проведено дерегуляцію цієї діяльності", - пояснило високопоставлене джерело в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості. Наприклад, для отримання ліцензії на транспортування, розподіл, постачання і зберігання газу вугільних родовищ тепер не обов'язково приносити план газифікації населених пунктів, відзначають у Міненерго.
У минулому році було прийнято закон "Про функціонування ринку природного газу", який передбачає реформу і демонополізацію газового ринку. А в адміністрації президента зараз йде робота над концепцією реформи ринку електроенергетики, яка передбачає перехід на прямі договори між виробниками та покупцями та ліквідацію ДП "Енергоринок".
У прес-службі "Укренергоконсалтинг" (керує п'ятьма обленерго підприємців Григорія та Ігоря Суркісів) впевнені, що спрощення процедури видання ліцензії на постачання електроенергії посилить інтерес інвесторів до сектора. "Напередодні приватизації генерацій і обленерго це дуже позитивний крок", - говорять у компанії.
Втім, аналітик ІК "Брокеркредитсервіс" Максим Шеїн вважає, що залучити нові компанії до газової сфери можна лише за умови поділу НАК "Нафтогаз України" і повної демонополізації ринку. Закон про реформу газового ринку передбачає розділення "Нафтогазу" на видобувну, транспортуючу і трейдерську структури. Проте Міненерго має намір виконати цю вимогу лише формально: дочірні компанії у сфері видобутку і транспортування палива отримають статус самостійних компаній, але їхні акції будуть належати НАК, яка планує провести IPO.
За матеріалами: Коммерсантъ-Украина