Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики (НКРЕ) оприлюднила проект змін до чинних правил проведення аукціонів на отримання доступу до потужностей міждержавних електромереж для експорту електроенергії.
Підставою для коригування правил стало звернення європейського Енергетичного співтовариства з вимогою привести їх у відповідність з нормами співтовариства.
Втім, зауваження ЄС не були враховані повністю, швидше мова йде про незначні правки, які кардинально не змінять умови аукціонів. Близьке до розробки правил джерело зазначило, що в цілому проект не здатний змінити розстановку сил на ринку експорту електроенергії, пише газета "Капітал".
- Експорт електроенергії повністю дістався Ахметову: Жеваго відмовили вп'яте
Підвищити привабливість місячних аукціонів має пропозиція розподіляти ризики між експортерами за місячними та річними договорами, у разі, якщо системний оператор мережі - "Укренерго" - не буде здатний виконати свої зобов'язання. Однак в умовах, коли експорт фактично монополізований дочірніми структурами однієї компанії (ДТЕК Ріната Ахметова - ред.), що задають тон і на річних, і на місячних аукціонах, це, швидше, робота на перспективу.
"Наскільки мені відомо, основною проблемою потенційних учасників аукціону була відсутність підписаного договору на експорт електроенергії з закордонними контрагентами, який вимагав "Укренерго". А як може потенційний експортер укласти договір на постачання енергії, не маючи доступу до експортних потужностей?", - зазначив він.
Другим питанням, що не відповідає нормам ЕС, залишається ситуація з набором ліцензій, якими повинен володіти потенційний експортер. "Навіщо потрібна ліцензія для внутрішнього ринку, якщо компанія хоче експортувати енергію? Я так розумію, ці питання поки повністю не врегульовано", - зазначає він.
"Ще одне нововведення - пропонується встановити мінімальну початкову ціну лота у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів у разі, якщо на цей лот була подана лише одна заявка. По суті, цим допускається участь в аукціоні щодо лоту одного учасника, для якого встановлюється мінімальна початкова ціна", - зазначає експерт.
Нагадаємо, у кінці березня секретаріат енергетичного співтовариства надіслав Україні відкритий лист з вимогою протягом двох місяців привести у відповідність з правилами організації систему розподілу пропускної здатності електромереж або обґрунтувати позицію країни з цього питання. "Попереднє бачення секретаріату - правила аукціонів з розподілу пропускної спроможності міждержавних електромереж між Україною, її західними сусідами і Молдовою не відповідають вимогам енергетичного співтовариства",- йдеться в повідомленні.
Україна повинна була відповісти Європі на звинувачення у порушенні правил експорту електроенергії до 26 квітня. !zn
Читайте також:
НКРЕ збільшила у 8 разів обсяг постачання електроенергії "ДТЕК Дніпроенерго"