UA / RU
Підтримати ZN.ua

Німеччина намагалася врятувати "Північний потік-2" від санкцій – ЗМІ

За кілька годин до підписання оборонного бюджету США Берлін направив Вашингтону листа.

Німеччина намагалася завадити введенню нових санкцій США проти російського газопроводу "Північний потік-2", пише німецьке видання Bild.

Міністерство закордонних справ ФРН направило до Вашингтона листа за кілька годин до підписання президентом Дональдом Трампом оборонного бюджету США, в якому передбачені відповідні обмежувальні заходи.

У листі йшлося, що Україна та РФ домовилися щодо нового контракту на транзит газу (строк дії попереднього спливав 1 січня 2020 року – ред.), тож санкції проти "Північного потоку-2" не потрібні. А результати тристоронніх переговорів щодо транзиту представлять наступного дня о 14:00.

Фактично ж на той час переговори ще тривали, їх результат став відомий пізніше – ввечері 20 грудня, пише автор статті Юліан Рьолке. На його думку, офіційний Берлін вигадав газову угоду, якої не існувало на той час, зазначає "Українська правда".

На запит Bild у міністерстві повідомили, що на час відправлення листа існували рамкові домовленості між країнами, а нова угода має бути погоджена до кінця року.

Запровадження санкцій загальмувало будівництво та запуск газопроводу, що зробило позицію РФ щодо транзиту газу в Європу через українську ГТС більш гнучкою. Саме через це, стверджує автор, Росія погодилась виплатити Україні $ 3 млрд (переплати за попередніми контрактами – ред.) за рішенням Стокгольмського арбітражу.

Чим небезпечний "Північний потік-2": Будівництво газогону разом з іншими проєктами російського монополіста"Газпром" дозволить РФ зосередити дві третини поставок газу до ЄС.

За таких умов про передбачену Третім енергопакетом диверсифікацію маршрутів постачання енергоресурсів до Європи не йдеться. Натомість ризики залежності Європи від російського газу, який держава-агресор часто-густо використовує як важіль економічного й політичного тиску, зростає.

Своєю чергою Україна після добудови газогону втратить кошти, що надходять до бюджету від транзиту російського газу в ЄС через українську газотранспортну систему.

Транзитний контракт: Згідно з угодою, новий контракт укладається на п'ять років і передбачає можливість пролонгації ще на десять років на умовах першої "п'ятирічки".

Мінімально гарантований транзит газу з Росії через Україну становитиме 65 млрд куб. м. у 2020 році та 40 млрд куб. м у 2021-2024 роках. Питання прямих поставок російського газу до України виключено з пакетних газових домовленостей.

Документи для продовження транзиту із 1 січня мають підписати до 29 грудня.

Нагадаємо, 20 грудня президент США Дональд Трамп підписав оборонний бюджет, який передбачає запровадження санкцій проти російських газопроводів "Північний потік-2" та "Турецький потік". Під штрафні заходи потраплять судна, які займаються прокладкою труб, а також громадяни, які мають відношення до роботи суден.

На тлі запровадження санкцій швейцарська компанія Allseas, яка займається укладанням труб для "Північного потоку-2", інформувала про призупинення робіт.

Морський газопровід "Північний потік-2" потужністю 55 млрд куб. м на рік повинен пройти від компресорної станції "Слов'янська" в Кінгісепському районі Ленінградської області до балтійського узбережжя Німеччини. Засновником і власником контрольного пакета акцій акціонерного товариства "Північний потік-2" є російський газовий монополіст "Газпром".