UA / RU
Підтримати ZN.ua

Newsweek: Економіка Росії розвалюється, про це говорять російські ж дані

Дані російської служби статистики свідчать, що в країні стрімко скорочується виробництво абсолютно всього: від автомобілів і двигунів до побутової техніки й сигарет.

Якщо дефолт Росії за зовнішнім боргом, який стався вперше з часів большевицького перевороту, не був досить переконливою ознакою впливу західних санкцій на російську економіку, нові дані про соціально-економічне становище країни не залишає жодних сумнівів в тому, що економіка РФ поступово розвалюється.

Нові дані Федеральної служби державної статистики Росії свідчать, що виробництво обвалилося в численних секторах: від автомобілебудування до побутової техніки. Крім того, настрої в сфері роздрібної торгівлі теж сильно просіли, - пише Newsweek. Російський індекс промислового виробництва розраховується щомісячно. Це індикатор, який говорить про реальні результати в сферах масового виробництва, гірничодобувній сфері, а також в газовій промисловості й сфері електрогенерації. В травні цей індекс скоротився на 1,7% у порівнянні з аналогічним місяцем 2021 року. В квітні падіння склало 1,6% в річному вираженні. Гірничодобувна сфера «просіла» на 0,8% у травні порівняно з аналогічним місяцем 2021 року, а виробнича промисловість - на 3,2%.

На перший погляд, ці цифри здаються досить невеликими. Але вони говорять про загальну тенденцію обвалу, який стає ще більш очевидним, якщо розглянути російське виробництво конкретної продукції. Найбільше постраждало автомобілебудування, яке у порівнянні з 2021 роком скоротилося на 96,7%. Виробництво вантажівок обвалилося на 39,3%, дизельних і бензинових двигунів - на 57%. Виробництво дизельних локомотивів впало на 63,2%, а вантажних вагонів - на 51,8%.

Читайте також: У Путіна прокоментували дефолт Росії

Французький виробник автомобілів Renault, який контролював найбільший російський завод «АвтоВАЗ», зупинити всі операції на московському заводі ще в березні у відповідь на російське військове вторгнення в Україну. Зрештою, компанія Renault погодилася продати російські активи за умовну суму. Об’єми повітряних вантажів у річному порівнянні впали на 86%. Інші сфери теж постраждали.

Виробництво холодильників обвалилося на 58,1% у порівнянні з рівнем 2021 року, виробництво пральних машин - на 59,2%, електричних моторів х на 49,9%. Також у Росії почали на 49,7% менше робити телевізорів. Виробництво ліфтів скоротилося на 34,7%, а екскаваторів - на 60%. Цікаво, що виробництво сигарет теж впало на 24,5%.

Російські дані свідчать, що роздрібний товарообіг і впевненість споживачів впали у порівнянні не лише з 2021-м, а й з початком поточного року. Загальні продажі сильно скоротилися через падіння попиту з боку покупців. Це може говорити про те, що реальні зарплати росіян зменшилися на тлі вищої інфляції. Те ж відбулося і з реальними пенсіями, які в травні зменшилися на 8,2% у порівнянні з травнем минулого року. Російські ж реальні ж зарплати в квітні впали на 7,2%. Всі ці показники доводять, що економіка Росії страждає попри всі новини про зміцнення рубля після того, як він стрімко обвалився в кінці лютого. Newsweek зауважує, що обвал промислового виробництва в росії менше, ніж очікували західні економісти. Але попри це скорочення реальної російської економіки незаперечне.

Єдина неочікувано хороша новина для РФ - це ситуація на ринку праці країни. Дані свідчать, що рівень безробіття в травні складав не більше 3,9%. Однак, зважаючи на те, як інфляція з’їдає російські зарплати, навряд чи така висока зайнятість виллється у збільшення споживчого попиту і зупинить рецесію, яка насувається на Росію.

Нагадаємо, 27 червня вранці стало відомо, що Росія допустила дефолт по своєму суверенному боргу в іноземній валюті вперше з 1918 року. За кілька годин до закінчення пільгового періоду про те, що у Росії скоріш за все буде дефолт, попередило агентство Bloomberg.