UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нестиковка технологій і матеріалів призводить до руйнування газоносних пластів та аварій — експерти

Аварії успішно приховують, адже будь-який контроль за роботою відсутній.

Ще одне українське сервісне ноу-хау - розірвати цілісний процес спорудження свердловин на окремі етапи й оголосити тендери на кожен із них. У результаті одні бурять, другі цементують, уяви не маючи про застосовані попередниками бурові розчини, а треті проводять ремонтно-ізоляційні роботи. Нестиковка технологій і матеріалів руйнує не лише свердловину, а й самі газоносні пласти. Тому частими є аварії, зокрема поламки колон під час буріння сервісними компаніями на східних родовищах.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Світлана Ісаченко. За її словами, аварії успішно приховують, адже будь-який контроль за їх роботою відсутній.

"Це взагалі неприйнятно, коли залучені на аутсорсинг фірми бурять наосліп, а технічні рішення ухвалюють за усередненими показниками. Виконання таких проектів не може бути закритим. Обов'язково на високому інженерному рівні потрібна незалежна експертиза всього проекту і незалежний нагляд за гірничими роботами, - переконаний проректор із наукової роботи ІФНТУНГ, д. т. н., професор Ігор Чудик. - Ми готові проводити таку екологічну, технічну експертизу. Це тим більш необхідно, бо видобувники йдуть на великі глибини понад 6 тис. м, науковий супровід робіт забезпечить їхню ефективність і зменшить виробничі ризики".

Проте державні структури нафтогазового комплексу на чолі з Міненерго відверто чинять опір наближенню вчених до своїх проектів, до тендерної документації, зазначає автор. Можливо, тому, що разом з інженерними кресленнями доведеться розкрити кошториси проектів?

Докладніше про необхідність нарощування видобутку вуглеводнів читайте в матеріалі Світлани Ісаченко "Вклали мільярди - заробили копійку" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".