Стрімке зростання акцизів на тютюнову продукцію призвело до аналогічної тенденції на нелегального ринку. Через це бюджет України у 2021 році недоотримає, за оцінками фахівців, близько 14 млрд гривень. За п'ять років з 2017 року нелегальний тютюновий ринок зрісіз 2,3% до 18,1%.
Як повідомляє РБК-Україна, такі цифри назвали під час спільноїпрес-конференції, що відбулася днями, і керівники чотирьох працюючих в Україні світових виробників тютюнової продукції — JTI, «Філіп Морріс», «Бритіш Американ Тобакко» та «Імперіал Тобакко».
Ще на початку 2020 року контрабанда та контрафакт становили 5,8% тютюнового ринку, а лише через рік, у лютому 2021-го, їхня частка зросла до 12,8%. А станом на листопад, за словами Пола Холловея, генерального директора JTI Україна, досягла 18,1%.
«За 12 місяців зростання нелегального ринку склало 300%», - констатував Холловей.
«Частка нелегального ринку досягла історичного максимуму і продовжує зростати. За данимиKantar, збитки державного бюджету України сягнуть 14 мільярдів гривень», - зазначає директор «BAT Україна» Кахабер Бенідзе.
Для державного бюджету бажаного ефекту у вигляді додаткових податкових надходжень після зростання акцизів нема. І відбувається це через скорочення виробництва у легальних виробників, яке відзначають у всіх чотирьох компаніях, що входять до топ-10 найбільших платників податків країни. Так, за словами генерального директора «Філіп Морріс Україна» Костаса Салвараса, виробничі потужності компанії зайняті лише на 60%. Тютюнові акцизи в Україні, які становлять до 70% ціни пачки цигарок, з 2017 року, за словами директора «Імперіал Тобакко» в Україні Растислава Чернака, зросли на 244%. А з кожним підвищенням цінизростає попит на дешевшу нелегальну продукцію.
«Ми не бачимо суттєвого зростання надходжень від акцизного податку. В інтернеті ж можна придбати алкоголь і тютюн без акцизних марок. У центрі Києва можна купити пачку цигарок за 20 грн, тоді як ми маємо мінімальне податкове зобов'язання — 29 грн», — скаржиться голова комітету ВР з фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
Зростання нелегального ринку тютюнової продукції супроводжувало збільшення тютюнових акцизів у країнах ЄС. Особливо гостро проблема проявилася у Литві, де частка нелегалів сягнула 50%. Довелося не просто зупинити зростання акцизів, а запровадити мораторій на їхнє підвищення. І іншого рецепту протидії зросту нелегального тютюнового ринку не вигадали. В Україні легальні виробники тютюну теж пропонують не винаходити велосипед, а сповільнити темпи зростання акцизів із 20% на рік до 10%.