UA / RU
Підтримати ZN.ua

Недосконалість урядових актів сповільнюють виплату компенсацій за пошкоджене майно – АМУ відповіла уряду на докори

Раніше Кабмін підганяв місцеву владу прискорити виплату компенсацій та оцінку пошкоджень в рамках «єВідновлення», але закон про компенсації і недосконалі урядові акти не дають пришвидшити процес.

Асоціація міст України заявила, що через недосконалість підзаконних актів щодо надання компенсації для відновлення майна, пошкодженого внаслідок бойових дій, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення» нормативна правова база потребує вдосконалення, оскільки саме вона сповільнює виплату компенсацій громадянам. Про це йдеться у звернення АМУ до Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України.

АМУ, яка представляє місцеве самоврядування, зазначає, що утворена для розгляду питань надання компенсації за пошкоджені об’єкти комісія зобов’язана проводити перевірку кожного отримувача компенсації на відсутність співпраці з окупантами, що вимагає від Комісій додаткових часових витрат.

При цому в АМУ зазначають, що строк розгляду заяви не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня її подання, однак певний час подані через портал «Дія» заяви було неможливо розглянути з технічних причин. Також роботу уповільнюють  систематичні технічні збої у роботі Порталу «Дія».

Також у нормах відсутня можливість відкликання заяви, в тому числі і для внесення змін у документи.

Серед причин також вказано відсутність доступу до Реєстру пошкодженого та знищеного майна для представників комунальних підприємств, які залучені до робіт, необхідність перевіряти чи доопрацьовувати акти обстеження об’єктів нерухомого майна, та загалом значна кількість пошкоджених та зруйнованих об’єктів, що зумовлює неможливість одночасного проведення обстеження на них та, відповідно, розгляду заяв про надання компенсації у строк до 30 днів. 

Не врегульовані документами і суто правові аспекти, як от передача заяв від постраждалих із персональними даними до Комісії, оскільки вони містять персональні дані, а надання доступу до них без згоди на це є порушенням законодавства про захист персональних даних.

При цьому  в АМУ зазначають, що часто необхідність робіт для відновлення перевищує прописану урядом суму 200 тисяч гривень, а в урядових документах не вказано, як бути в такій ситуації.

Читайте також: Успішне відновлення України має передбачати співпрацю з місцевим самоврядуванням – посли G7

Зазначимо, що ще наприкінці червня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що місцеві керівники та комісії мають у рази прискорити процес оцінки пошкодженого житла, аби прискорити виплату компенсацій.

«Це незадовільна робота. Уряд створив усі інструменти, ухвалив необхідні постанови, порядки та документи, створив цифрову архітектуру всього процесу. Попри виділені кошти, проєкти рухаються надто повільно», - заявив він тоді.