UA / RU
Підтримати ZN.ua

Недержавні пенсійні фонди поки є ненадійним інструментом

Інфраструктура для повноцінного існування ще не готова.

Недержавні пенсійні фонди (НПФ) в Україні є ненадійним інструментом. Як мінімум, вони не застраховані від прямого шахрайства. Про це у своєму тексті пише Володимир Дубровський, старший економіст CASE Україна, член Несторівської групи.

«НПФ не застраховані і від прямого шахрайства – як інвестиційні фонди та інші фінансові установи можуть іноді красти гроші вкладників, громадяни України знайомі дуже наочно», - пише він.

Крім того, треба підготувати інфраструктуру та законодавство для НПФ, оскільки зараз вони не мають куди вкладати гроші. 

«В Україні практично весь фондовий ринок складається з державних чи муніципальних цінних паперів, і на них же, за браком надійних позичальників, здебільшого заробляють банки. Отже, другий висновок: якщо запровадити обов’язкове пенсійне накопичення, не пом’якшуючи обмежень на об’єкти вкладень, то гроші просто не буде куди вкладати. Надлишок радше буде проінвестований у низькодохідні або надто ризикові активи, як це сталося, наприклад, у Болгарії. Отже, змушувати громадян зберігати гроші саме у фондових інструментах, тимчасом як їхній ринок не тільки не розвинений, а й умови для його розвитку малосприятливі (насамперед – недостатній і неефективний захист прав власності), – погана ідея. Щоправда, в Україні НПФ мають право інвестувати також у нерухомість, але і це дуже ризиковано: пригадайте, як обвалився цей ринок 2008 року», - зазначає автор.

Читайте також: З нардепа, який пропонував пенсіонерці продати собаку, зняли звинувачення у вживанні наркотиків
 

Детальніше читайте в тексті Володимира Дубровського «Обов’язкова накопичувальна пенсія – не панацея».