UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Не ембарго": російські НПЗ на межі зупинки, мазут просто спалюватимуть, росіян чекає подорожчання тепла

Через майже два тижні після листа, в якому "Лукойл" попереджав про катастрофу, що насувається, в РФ поки так і не ухвалили рішення, що з цим робити.

Нафтопереробка в Росії, яка поки що не перебуває під повним ембарго, а лише починає відчувати перші наслідки західних санкцій, зіткнулася з різким зниженням обсягів відвантаження мазуту, внаслідок чого у сховищах утворилися надлишки цього палива. Про це в листі віце-прем'єру РФ Олександру Новаку повідомив президент і співвласник другої за обсягами нафтовидобутку в Росії компанії "Лукойл" Вагіт Алекперов, пише газета "Комерсант".

Показово, що лист датований 25 березня, коли ситуація з бойкотом російської нафти у світі лише починала розвиватися, навіть за досить помірних обмежень у вигляді санкцій окремих західних країн.

У листі Алекперов попереджає, що заповнення сховищ може призвести до зупинки нафтопереробних заводів (НПЗ) та зниження виробництва палива.

У зв'язку з цим Алекперов пропонує тимчасово скасувати високі штрафи за негативний вплив на екологію. Такі ж послаблення потрібні і для спалювання попутного нафтового газу, яке, на думку "Лукойлу", може збільшитися через тимчасову неможливість продавати за кордон зріджені вуглеводневі гази, пише газета.

Крім того, через надлишок мазуту, Алекперов просить Алекперов перенаправити його обсяги як паливо на ТЕЦ, щоб уникнути зупинки НПЗ.

У підсумку це призведе до подорожчання тепла для росіян. За правилами енергоринку, компанії, що генерують, повинні використовувати найдешевший вид палива з доступного; як правило, ним є газ. Мазут використовують тільки при перебоях із постачанням газу або коли ліміти його споживання вичерпані.

Згідно зі звітом Міненерго, у 2020 році на мазут припадало 2% загального споживання ТЕС.

Через збільшення використання мазуту на ТЕЦ у нафтокомпаній зростуть також платежі за негативний вплив на довкілля (НВОС). Наразі дозволяється спалювати не більше 5% від видобутої ПНГ, решта обсягу підлягає корисному використанню, наприклад, для переробки чи закачування в пласт, зазначає газета.

Крім того, у Мінприроди РФ вважають, що схвалення пропозицій "Лукойлу" призведе до недоотримання коштів регіональних бюджетів на екологію.

У Міненерго РФ газеті повідомили про опрацювання цього питання. У "Лукойлі" та Мінприроди "Комерсанту" ситуацію не прокоментували.

Нагадаємо, як писала ZN.UA, інформація, яка поширюється останнім часом у ЗМІ та соцмережах про нібито 1 млрд дол. на день, які країни світу (за іншою версією - країни ЄС) платять щодня Росії за нафту та газ, ніде не підтверджена докладними розрахунками.

Водночас, оцінюючи поточні реальні обсяги та ціни постачання нафти і газу, а також їх динаміку та прогнози, можна стверджувати, що країни Євросоюзу та G7 фактично вже розпочали впровадження найбільш убивчих для економіки Росії санкцій — ембарго на нафту та газ.

В даний час країни світу платять РФ за нафту та газ близько 0,57-0,68 млрд дол. на добу. Але ці обсяги щодня швидко знижуються.