UA / RU
Підтримати ZN.ua

НБУ збирає у банків максимально можливу інформацію про вкладників

Банки України активізували дії з виконання постанови НБУ від 22 квітня щодо збору інформації про вкладників, яка раніше не афішувалася.

Своєю постановою НБУ з 22 квітня змінив норми положення "Про здійснення банками фінансового моніторингу" і дав банкам півроку на збір розширених даних про клієнтів, пише «Коммерсантъ-Украина».

Кожна фізична особа зобов'язана у спеціальній анкеті вказати свої паспортні дані, ідентифікаційний номер, місце роботи, посаду, контактний номер телефону та адресу електронної пошти. Має бути оцінено репутацію і рівень ризиків при проведенні фінансових операцій клієнта. Вказуються послуги, якими він користується, номери усіх рахунків в інших банках, приналежність до "публічних діячів або пов'язаних з ними осіб".

Клієнт зобов'язаний розкрити інформацію про своє рухоме і нерухоме майно, рахунки в цінних паперах, спрогнозувати обсяг операцій на рахунках і вказати джерела походження доходів. Ідентифікація юридичних осіб, резидентів і нерезидентів, містить повний зріз про проведену ними господарську та фінансову діяльність із зазначенням осіб, які мають доступ до майна підприємств.

Щодо ризикових клієнтів дані збиралися до 22 червня, щодо всіх інших - до 22 жовтня. Банки не афішували збір цієї інформації, але з наближенням терміну подання звітів до НБУ вони активізувалися. Якщо клієнт не встигне до 22 жовтня, йому можуть відмовити в проведенні операцій на рахунку.

"Це вимога обумовлена ​​законом з 2002 року. На початку року Нацбанк попросить провести ідентифікацію, уточнивши дані клієнтів. Ми проводимо ідентифікацію клієнтів у штатному режимі залежно від ступеня ризику один, два або три рази на рік. Зараз на місцях ми не викликаємо клієнтів" , - зазначив начальник відділу фінансового моніторингу "Дочірнього банку Сбербанку Росії" Ігор Скрипников. "Ми проводили ідентифікацію протягом всього цього періоду, тому ніякого ажіотажу зараз немає", - заявив заступник голови правління ВіЕйБі Банку з роздрібного бізнесу Антон Шаперенков.

Рішенням НБУ передбачена спрощена ідентифікація клієнтів із низькою ймовірністю занять легалізацією кримінальних доходів, але банки виконують побажання НБУ, дізнаючись максимально можливий обсяг інформації.

"В принципі, нам не вся інформація потрібна, але ми повинні виконувати постанову НБУ", - зазначив Антон Шаперенков.

Тим часом експерти вважають, що подібні дії НБУ спровокують тіньову економіку.

"До мене звернулися кілька обурених клієнтів банку - юридичних осіб, у яких вимагали надати анкети щодо всіх своїх співробітників, які мають зарплатні картки", - сказав керуючий партнер юридичної компанії "Кравець, Новак і партнери" Ростислав Кравець.

"Я вважаю, що банк повинен проводити моніторинг та оцінку фінансового стану і ризиків. У банку немає підстав відносити всіх клієнтів до високої категорії. Прикриваючись такими вимогами, банки намагаються зібрати максимально повну інформацію про клієнтів. Створюється враження, що громадяни України тільки тим і займаються, що відмивають гроші злочинним шляхом або фінансують тероризм. Фінансова система вступає в конфлікт з економічним сектором і громадянами. Мета створення такої ситуації не піддається логічному поясненню і призводить до розширення тіньового сектору", - вважає юрист.