Національний банк України (НБУ) вирішив дозволити банкам переоцінити свої резерви, сформовані під видані кредити, допомагаючи таким чином кредитним установам з вирішенням проблеми високих витрат на формування резервів.
НБУ своєю постановою №486 НБУ пом'якшив коефіцієнти обліку застав для відшкодування можливих кредитних втрат. Кредитні ризики тепер будуть враховувати не тільки фінансовий стан позичальника, але і своєчасність погашення ним раніше отриманих кредитів. Це дозволить банкам звільнити кошти і направити їх на нове кредитування, пише "Коммерсант-Украина".
Серед іншого при визначенні кредитних категорій НБУ відмовився від їхньої прив'язки до абсолютного розміру чистого кредитного ризику. Кредит буде визнаватися субстандартним, якщо виникне ймовірність несвоєчасного погашення всієї суми боргу (зараз позику потрапляє у цю категорію при 20%-вій ймовірності непогашення).
Банки також зможуть враховувати майнові права на отримання грошової виручки. Для цього банкір повинен буде мати документальне підтвердження того, що в останні 12 місяців позичальник своєчасно виконував свої зобов'язання перед цим та іншими кредитними установами.
"Ми давно говорили про це з НБУ, - розповів голова правління Банку Форум Вадим Березовик. - Для банку більш цінною є не оцінка стану позичальника, а своєчасне обслуговування боргу. Як показав досвід останніх трьох-чотирьох років, позичальники, що мають хороший фінансовий стан, не завжди мають бажання проводити платежі з погашення боргу або відсотків за ним". Втім, даний пункт документа не буде поширюватися на вже видані кредити.
Ці зміни банкіри вважають своєчасними. "Нормативи оцінки резервів були приведені до розумної реальності, що дозволить банкам використовувати ці інструменти для покриття своїх ризиків, - зазначив В.Березовик. - Немає нічого поганого в тому, що позичальник надає ОВДП та банківські метали в якості додаткової застави за своїми кредитами. На вартість же таких застав погіршення стану позичальника не впливає".
Додатково НБУ дозволив проводити аудит різних типів застав не щоквартально, а лише раз на рік.
Однак головна мета ініціатив НБУ - початок кредитування. "Банки будуть менше формувати резервів і звільнять кошти, що дозволить більше кредитувати, - вважає перший заступник голови правління Укргазбанку Станіслав Шлапак. - Ми не зупиняли кредитування, але так діяли не всі банки. У банків не так багато можливостей для заробітку, і вони змушені кредитувати, хоча б з урахуванням того, що наприкінці року залучили багато депозитних коштів за високими ставками, і цей ресурс повинен працювати".
При цьому швидкого ефекту банкіри не очікують: "Звичайно, певною мірою це допоможе відновити кредитування, але для того, щоб банки перерахували резерви і номінально побачили ресурси, потрібно враховувати і часовий лаг", - пояснив голова правління «Єврогазбанку» Ростислав Павлюченко. !zn
Читайте також:
Топ-12 ризиків для економіки України у 2012 році
Банки зарезервували під "погані" кредити 124 млрд грн
НБУ: Українські банки у 2011 році списали 21 млрд грн безнадійної заборгованості
НБУ посилив банкам нормативи резервування валюти під "короткі" депозити