UA / RU
Підтримати ZN.ua

НБУ відмовився від планів повністю заборонити дострокове зняття депозитів

Національний банк України (НБУ) визначився з кінцевим варіантом законодавчого врегулювання проблеми дострокового зняття банківських депозитів.

Національний банк України (НБУ) визначився з кінцевим варіантом законодавчого врегулювання проблеми дострокового зняття банківських депозитів.

Зокрема, як повідомляє пресс-служба НБУ, за результатами обговорення пропозицій та з урахуванням міжнародного досвіду Національний банк вважає за доцільне ініціювати внесення до законодавчих актів України таких змін:

- встановити, що у разі звернення вкладника з вимогою про видання вкладу до настання терміну, обумовленого договором строкового вкладу, банк зобов'язаний видати вклад протягом 30 днів з дня звернення, але не пізніше терміну, встановленого договором.

Нагадаємо, як пояснювали раніше в НБУ, запропонований варіант може бути реалізовано шляхом внесення змін до статті 1060 («Види банківських вкладів») Цивільного кодексу України. Зокрема, пропонується частину 2 цієї статті замінити наступним чином:

Чинна редакція: "ч.2. За договором банківського вкладу незалежно від його виду банк зобов'язаний видати вклад або його частину на першу вимогу вкладника, окрім вкладів, які здійснено юридичними особами на інших умовах повернення, що встановлені договором".

Запропонована редакція: "ч.2. За договором вкладу на вимогу банк зобов'язаний видати вклад протягом 3 робочих днів з моменту звернення вкладника, окрім вкладів, які здійснено юридичними особами на інших умовах повернення, встановлених договором.
За договором строкового вкладу банк зобов'язаний видати вклад на день настання терміну, встановленого договором. У разі звернення вкладника за вкладом до настання встановленого договором терміну, банк зобов'язаний видати вклад у строк, встановлений договором для цього випадку, але не пізніше 30 робочих днів з дня звернення".

Нагадаємо, що ще одним запропонованим варіантом була пропозиція повністю заборонити дострокове зняття строкових вкладів (тобто повернення вкладів мало б відбуватися виключно у термін, визначений договором або у разі настання непередбачених ситуацій, що вимагають від вкладника термінових грошових витрат).
Окрім того, змінами також пропонується надати Національному банку України право вводити тимчасовий мораторій на дострокове зняття депозитів у разі настання ознак кризової ситуації за визначеним законом критеріям.

«Національний банк України вважає, що ці зміни дозволять забезпечити захист прав усіх вкладників банків, оскільки банк у встановлений законом термін зобов'язаний буде видати вкладникові кошти на першу вимогу, а також запобігти дестабілізації банківської системи у випадку масового неконтрольованого зняття коштів з банківських рахунків», - йдеться в повідомленні прес-служби.

Під час обговорення свою точку зору щодо запропонованих Національним банком України змін висловили громадські організації, громадяни та юридичні особи, у тому числі банки і небанківські фінансові установи.

Нагадаємо, згідно зі статистикою НБУ, обсяг депозитів фізичних осіб у банках України за підсумками 2010 року збільшився на 60,6 млрд грн, або майже на третину (28,8%), і станом на 1 січня 2011 року склав 270,7 млрд гривень.