Проектом рішення НБУ про внесення змін до постанови №368/2001 про затвердження «Інструкції про порядок регулювання діяльності банків» запропоновано новий статус - спеціалізований банк споживчого кредитування. Його будуть отримувати кредитні установи, що видали фізичним особам споживчих кредитів на суму, що дорівнює або вище 100% їх статутного капіталу, пише «КоммерсантЪ-Украина».
«При визначенні обсягу споживчих позик, наданих фізособам, не враховуються іпотечні кредити і позики, надані для покупки товарів, робіт, послуг вітчизняного виробництва за наявності документів, що підтверджують цільове використання кредитів», - сказано у проекті документа.
До спеціалізованого споживчого банку, на відміну від універсального, буде застосовано підвищені вимоги. Такий банк зможе залучати депозити населення на суму не більше трьох розмірів свого статутного капіталу.
Окрім того, така фінансова установа повинна мати рівень адекватності регулятивного капіталу (норматив Н2) вище 20%, тоді як звичайні банки - 10%. Коефіцієнт співвідношення регулятивного капіталу до загальних активів (Н3) у споживчого банку складе не менше 18% (9%), норматив миттєвої ліквідності (Н4) - від 40% (20%), максимальний норматив кредитного ризику на одного контрагента (Н7) не повинен буде перевищувати 15% (25%).
Спеціальні підвищені нормативи сьогодні застосовуються до банків, більше 50% активів яких пов'язані з іпотекою, інвестиційною або кліринговою діяльністю, а також до банків, понад 50% пасивів яких становлять вклади фізосіб.
Як повідомило джерело видання в НБУ, «поки немає порядку на митниці, ми вирішили обмежити надходження «сірого» імпорту своїми методами і стимулювати банки кредитувати іпотеку й реальний сектор економіки». Як очікується, зниження продажів у кредит зменшить попит на валюту з боку імпортерів, що дозволить регулятору покращити платіжний баланс. За січень-травень з банків пішло готівкових коштів на 4,09 млрд дол, істотна частина яких пішла на оплату «сірого» імпорту.
У свою чергу заступник голови НБУ Ігор Соркін, який підписав проект постанови, пояснив його розробку зниженням ризиків кредитування найбільш нестабільного сегмента - населення, адже регулярність його платежів залежить від виплати зарплати. «Ми проаналізували портфелі банків і побачили, що населення знову стало активно брати кредити на споживчі цілі, - розповів І.Соркін. - Враховуючи уроки фінансової кризи, ми розуміємо, що таке кредитування може призвести до проблем для всього банківського сектора. Тому потрібно встановити межу: якщо банк перейшов її, то, беручи на себе ризики кредитування фізосіб, він повинен збільшувати капітал. Вам ніхто не забороняє кредитувати населення, але для цього посильте капітал, щоб убезпечити кредиторів і вкладників».
Банківським асоціаціям дали два тижні на обговорення проекту і підготовку поправок до нього.
Із загального обсягу кредитів населенню у 2208,07 млрд грн (на 1 червня) споживчі позики склали 125,98 млрд грн, іпотека - 77,43 млрд грн, інші позики - 4,66 млрд грн.