Про це в ексклюзивному інтерв'ю «Дзеркалу тижня. Україна» повідомив глава НБУ Сергій Арбузов.
«Девальвувати свою національну валюту відношенню до долара ми не збираємося, щоб не провокувати непотрібну паніку в населення. Це - чітка позиція Нацбанку за курсом, яку він не збирається змінювати», - заявив С. Арбузов.
Він також нагадав, що платіжний баланс України, від якого безпосередньо залежить курс, урівноважений і залишається позитивним, тому стабільності гривні можуть загрожувати хіба що гіперінфляція і якісь надзвичайні катаклізми на світових ринках.
«Тому сьогодні немає підстав як для значної ревальвації, так і для девальвації гривні. Що буде наступного року - залежатиме від ситуації та прогнозів. Проте нинішній рік - чітко позитивний. Тому різких коливань курсу не буде», - підкреслив глава НБУ.
Різких коливань курсу не буде, тому перспективи валютного ринку - абсолютно стабільні, - Арбузов
Водночас С. Арбузов нагадав, що нещодавно відбувалися спекулятивні атаки на курс (чому, до речі, посприяла проведена Нацбанком лібералізація валютного ринку). Тоді Нацбанк, щоб погасити спекулятивні хвилювання, змушений був втратити значний обсяг резервів.
«Але ринок заспокоївся, побачивши, що Нацбанк зайняв чітку позицію і її витримав. Сьогодні ми пильно стежимо за тим, хто займається спекулятивними операціями, відстежуємо цю ситуацію», - зазначив він.
При цьому глава НБУ цікавиться, чи розуміють експерти, коли говорять, що Нацбанк має відпустити курс, як це треба робити?
«Що конкретно треба зробити? Просто піти з ринку та нічого не робити? Але ж з урахуванням особливостей нашого ринку навіть порівняно невеликі обсяги спекулятивної валюти можуть викликати величезні коливання, провокуючи непотрібну паніку. Їх треба згладжувати? Треба. Або спеціально девальвувати, продаючи гривню? А хто відповість за наслідки на ринку вкладів? Якою буде реакція населення?», - риторично запитує він.
І підкреслює, що «Національний банк - регулятор, який відповідає за цінову і фінансову стабільність». «Тому наша політика - дотримуватися інтересів як експортерів (а їх цікавить девальвація), так і інвестора, особливо внутрішнього, якому потрібна сильна національна валюта», - підкреслює С. Арбузов.
При цьому глава НБУ погоджується з експертами, що фіксований курс при високій інфляції рано чи пізно призведе до різкого обвалу.
«Це те, що відбувалося кілька разів у нас у країні та знову неминуче відбудеться, якщо не протидіяти інфляції. А якщо з нею активно боротися, попутно залучаючи інвестиції в ті сектори, в яких інфляція формується, тоді, може, і не буде жодних негативних наслідків, тому що поточний рахунок поступово вирівнюватиметься, а зростання цін - уповільнюватиметься. Стабільний курс при інфляції 3-5% і 10-12% - дві великі різниці», - вважає головний банкір України.
«І ми не тільки говоримо, а й працюємо над цим, пропонуючи конкретні інструменти та рішення.Тому перспективи валютного ринку - абсолютно стабільні», - підсумував глава НБУ.
Повний текст інтерв'ю з головою НБУ Сергієм Арбузовим читайте в свіжому номері газети "Дзеркало тижня. Україна" (№ 31 від 3 вересня 2011 р).