UA / RU
Підтримати ZN.ua

НБУ дозволив банкам видати «довгі» кредити за рахунок «коротких» депозитів

НБУ знизив вимоги до збалансованості портфелів банків, вирішивши таким чином стимулювати видачу банками довгострокових кредитів за рахунок коштів, залучених на кілька днів.

Регулятор розіслав банкам лист №40-111/368-1656, яким скасував вимогу зменшувати регулятивний капітал фінустанови на суму перевищення гепа (понад рік) над статутним капіталом. Гепом є перевищення суми активів над пасивами, виданими/залученими на аналогічний термін, пише в середу, 2 лютого, газета «Коммерсантъ-Украина».

Це обмеження регулятор ввів з 1 листопада 2008 року, щоб знизити активність банків з просування накопичувальних продуктів з високим відсотком на залишок. При цьому банки дозволяли клієнтам знімати ці рахунки в будь-який час. Нацбанк тоді звинуватив підконтрольні установи у фальсифікації фінансової звітності. "Деякі банки неправильно відбивали на депозитних рахунках кошти, залучені до запиту, і враховували їх при розподілі пасивів за термінами погашення", - йшлося у листі Володимира Стельмаха від 24 жовтня 2008 року.

Банки пояснюють, що кошти до запитання часто залишаються в банках довше, ніж короткі депозити. "У Нацбанку і банків відрізняються методики управління ліквідністю. НБУ вважає, що всі кошти до запитання йдуть у перший день, тому можуть виникнути великі розриви ліквідності. Банки ж вважають ці кошти стабільною частиною, яка не йде цілий рік, - пояснює заступник голови правління банку «Фінанси і Кредит» Сергій Борисов. - Хтось враховує її активну частину у 100%, хтось – у 20%. Це залежить від того, наскільки консервативний банк".

Легальне використання короткострокових коштів дозволить банкам наростити кредитування. "Нацбанк відслідковує ситуацію у банківській системі і бачить реальний стан справ з активами та пасивами. Даний дозвіл стимулює кредитування банками реального сектору економіки. Ризики є, але НБУ не змушує банки ризикувати, кожен банк повинен вирішувати для себе, робити це чи ні", - говорить старший радник «Альфа-Банку» Роман Шпек.

Однак лібералізація вимог до розривів може спричинити проблеми у разі відтоку пасивів. "Це дозволяє банкам самостійно визначати свою політику, але існує ризик зростання дисбалансу активів і пасивів за термінами, - говорить аналітик ІК 'Ренесанс Капітал' Анастасія Головач. - Істотно збільшити терміни залучених депозитів банкам все-таки не вдасться, тоді як для підвищення прибутковості вони будуть поступово відновлювати довгострокове кредитування".

Відповідно до статистики НБУ, рахунки до запитання більш популярні у юридичних осіб. На 1 жовтня 2010 року вони тримали на поточних рахунках 95,1 млрд грн, або 61% всіх своїх безготівкових коштів. Населення накопичило на поточних рахунках у банках 61 млрд грн, що в їхньому портфелі займає частку втричі меншу, ніж у підприємств, - 23%.

За матеріалами: Коммерсантъ-Украина