UA / RU
Підтримати ZN.ua

НБУ дозволив банкам одержувати стабілізаційні кредити під заставу нерухомості

Фінансисти схвалюють розширення списку застав, які приймаються НБУ, але вважають, що скористатися дешевими засобами регулятора буде легше лише держбанкам. Банкіри пояснюють це рішення відсутністю у потенційних позичальників центробанку інших ліквідних застав.

Так, відповідна постанова НБУ №40 розширює перелік прийнятих Нацбанком застав під видані ним стабілізаційних кредитів. Документ дозволяє установам надавати у забезпечення нерухомість. При цьому регулятор буде кредитувати тільки на 70% суми застави. Постанова зареєстрована в Мін'юсті 9 березня і набуде чинності після опублікування, пише у понеділок, 14 березня, газета "Коммерсантъ-Украина".

Зазначимо, що нерухомість входила до переліку застав НБУ ще до кризи. З липня 2010 року Центробанк вирішив приймати у забезпечення тільки свої боргові цінні папери, облігації внутрішньої держпозики (ОВДП), гарантовані облігації Державної іпотечної установи, гарантії уряду та вільно конвертовану валюту. Повне фінансування видається під ОВДП, а під інші заявлені застави - 90% від їхнього номіналу.

Запропоновані тепер установами у заставу будівлі та споруди повинні належати банку або його основному акціонерові і перебувати на території України. У НБУ передбачили, що можуть до кінця 2012 року переглядати умови стабілізаційного кредиту з урахуванням заміни нерухомістю іншого забезпечення.

Стабілізаційний кредит видається банку на термін до 450 днів задля підтримки проведення фінансового оздоровлення. Регулятор не розголошує суму і списки боржників. Відомо, що антикризові кредити влітку 2009 року становили десяту частину (10,5 млрд грн) виданих Нацбанком коштів. Виходячи з балансу НБУ, на початок 2011 року банки винні були йому рефінансування та стабілізаційних позик на 60,8 млрд грн.

Банкіри відзначають необхідність розширення списку прийнятих НБУ застав. "Справа в тому, що стабілізаційні кредити немає під що видавати, - заявив голова наглядової ради одного з невеликих банків. - Нацбанк приймає ОВДП, але де їх взяти? А якщо ти купуєш ОВДП, значить, у тебе є гроші і складно довести необхідність кредиту". Учасники ринку давно чекали появи в переліку застав будівельних об'єктів. "Ціни на нерухомість стабілізувалися, і в деяких сегментах ми бачимо тенденцію до зростання, тому під неї вже можна кредитувати", - пояснив заступник голови Укргазбанку Станіслав Шлапак.

Незважаючи на цільову спрямованість позик НБУ, фінансисти не проти їх отримання, зазначаючи, що обмеження, висунуті НБУ при їх виданні, дуже відрізняються залежно від банку. Гроші регулятора - досить дешевий пасив (низка кредитів видавалася під 7,5% річних з відстроченням платежу). "Ймовірно, слідом за цією постановою буде інша, якою нерухомість буде внесено до переліку застав під рефінансування. Це частина кредитної політики керівництва НБУ, який заявив про наближення ставки рефінансування до облікової", - впевнений директор Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Водночас при отриманні коштів НБУ зберігається диференційний підхід до банків. "Не всім ці гроші доступні, - сказав один з банкірів.- Швидше за все, Нацбанк видасть кредити держбанкам, щоб вони і надалі могли кредитувати".

За матеріалами: Коммерсантъ-Украина