Національний банк України розширив перелік адміністративних обмежень для стабілізації курсу гривні, зокрема, повністю заборонивши виведення дивідендів з країни і обмеживши можливості по скупці валюти на внутрішньому ринку банками та їх клієнтами.
Відповідне рішення закріплене постановою центрального банку від 3 березня №160, текст якого розміщений на веб-сайті Нацбанку: документом продовжено обмеження, передбачені постановою НБУ від 1 грудня минулого року №758, а також введені нові.
Постанова №160 набирає чинності з 4 березня 2015 і діє до 3 червня 2015 року включно.
"Заборонити купівлю, перерахування іноземної валюти з метою проведення таких операцій ... по поверненню за кордон іноземному інвестору дивідендів", - вказується в документі.
Раніше під таку заборону не потрапляли дивіденди по цінних паперів, які звертаються на фондових біржах.
Крім того, Нацбанк заборонив банкам перераховувати з інвестиційного рахунку кошти в гривні з метою придбання іноземним інвестором державних облігацій України.
Втім, це обмеження не поширюється на операції з придбання іноземним інвестором держоблігацій на фондових біржах, які здійснюються виключно за рахунок коштів від продажу інвалюти за гривню, та/або коштів від продажу держоблігацій, виплат по них доходу та їх погашення.
НБУ також ввів ліміти по сальдо операцій банків на міжбанку на кінець робочого дня, а також заборонив кредитно-фінансовим установам здійснювати на фондових біржах власні операції з похідними фінансовими інструментами (деривативами), базовим активом яких є інвалюта або її курс.
"На кінець робочого дня сальдо перевищення загального обсягу покупки безготівкових інвалют та банківських металів за гривні над обсягом їх продажу за власними операціями банку не може бути більше ніж... за операціями на умовах тод, том, спот, форвард - 0,1% від розміру регулятивного капіталу банку", - вказується в документі.
Разом з тим, згідно з постановою, вимога не поширюється на валютні операції на умовах "своп".
Постановою також вводиться заборона банкам надавати клієнтам кредити в національній валюті (в тому числі по відкритим кредитним лініям і шляхом пролонгації раніше наданих кредитів), якщо в забезпечення надаються майнові права на грошові кошти в інвалюті, розміщені на рахунках у банках.
НБУ також заборонив банкам купувати інвалюту за дорученням клієнта-резидента (крім фізосіб), що має кошти в інвалюті, розміщені на поточних і депозитних рахунках у цьому та/або в інших банках. "Такий клієнт-резидент виконує зобов'язання в інвалюті за рахунок наявних у нього коштів в інвалюті", - підкреслюється в документі.
Разом з тим, дана заборона не поширюється на випадки, коли загальна сума коштів в інвалюті, розміщена на рахунках клієнта менше $ 10 тис. (в еквіваленті за офіційним курсом).
При цьому не враховуються кошти на рахунках клієнта, майнові права на які надані в заставу, кошти, розміщені на депозитних рахунках до дати набрання чинності цієї постанови, а також кошти на рахунках у банках з тимчасовою адміністрацією.
Скупка золота заборонена
також НБУ заборонив банкам здійснювати операції з продажу банківських металів за безготівкові гривні юридичним особам/фізичним особам-підприємцям загальною масою, яка перевищує протягом одного тижня в межах одного банківської установи на одного клієнта 3,216 тройської унції золота (еквівалент цієї маси інших банківських металах, перерахований за крос-курсом, визначеним згідно з курсом Нацбанку).
У постанові підкреслюється, що це вимога не поширюється на операції, пов'язані з виконанням клієнтами своїх зобов'язань у банківських металах за кредитними договорами.
Крім того, НБУ закріпив у постанові вимога про надання клієнтами при купівлі та перерахування валюти за кордон: за імпортними операціями - довідки з Державної фіскальної служби (ГФС) про відсутність заборгованості по сплаті податків і зборів; по перерахуваннях за кордон коштів від продажу іноземним інвестором на фондовому ринку боргових цінних паперів (крім держоблігацій) - підтвердження Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку про відсутність ознак фіктивності такої операції.
Крім того, при операціях з купівлі та/або перерахування за кордон грошових коштів в інвалюті від продажу іноземним інвестором на фондовій біржі держоблігацій має надаватися документальне підтвердження про купівлю цих цінних паперів виключно за рахунок коштів від продажу інвалюти за гривні, та/або коштів, отриманих від продажу держоблігацій, виплати за ними доходу та їх погашення (копії відповідних договорів, довідок / виписок уповноважених банків, депозитарних установ і так далі).
Втім, ця вимога не поширюється на випадки продажу іноземним інвестором держоблігацій України, придбаних до моменту вступу в силу цієї постанови НБУ.
НБУ також зберіг вимогу щодо розрахунків з експорту та імпорту товарів у строк до 90 днів, а також вимогу про обов'язковий продаж на міжбанківському валютному ринку 75% валютних надходжень.
Крім того, НБУ продовжив заборону на продаж валюти/банківських металів в одні руки в один день в одній банківській установі на суму понад 3 тис грн., а також на перерахування іноземної валюти за кордон за дорученням фізосіб без підтвердних документів з поточного рахунку або без відкриття рахунку на суму понад 15 тис грн. в день.
Нацбанк також зберіг заборону (за винятком зарплат та інших соціальних виплат, а також виплат вкладникам з боку Фонду гарантування вкладів) на видачу готівкових коштів у гривні одному клієнту в один день на суму більше 150 тис. грн, а також в інвалюті - понад 15 тис грн. (в еквіваленті за офіційним курсом).
Ліміт загальної довгої відкритої валютної позиції банку (Л13-1) зберігається на рівні до 1%. Зберігається також вимога про затримку банками виконання заявок клієнтів на покупку валюти на чотири дні.