Правління Національного банку України (НБУ) ухвалило рішення з 13 березня понизити облікову ставку з 11% до 10% річних. Про це йдеться в повідомленні НБУ.
"Правління Нацбанку прийняло рішення щодо облікової ставки в умовах, коли інфляційний тиск слабшає швидше, ніж очікувалося, а економіка потребує подальшої підтримки", – заявили у Нацбанку
У НБУ також підтвердили прогнози, що до кінця 2020 року облікова ставка буде знижена до 7%.
Правління прийняло до уваги, що Україна продовжить співпрацю з Міжнародним валютним фондом, і незабаром Фонд виділить новий транш.
"Укладення нової програми з МВФ зменшить уразливість економіки України в період турбулентності на світових ринках у часи пікових виплат за державним боргом", – зазначив НБУ.
Серед ризиків для економіки НБУ називає поширення нового коронавіруса, можливу ескалацію військового конфлікту на сході і нові торгові обмеження з боку РФ, скорочення врожаю зернових і плодовоовочевих культур через несприятливі погодні умови, збільшення волатильності світових цін на продукти харчування через глобальну зміну клімату.
Втім, зниження облікової ставки могло бути й більшим. Оскільки таким чином практично всі розвинені країни підтримують свою економіки. Зокрема ФРС США на початку березня екстрено понизила базову процентну ставку на 0,5 п. п. - до 1-1,25% річних.
Нагадаємо, що в кінці січня правління Нацбанку вирішило знизити облікову ставку до рівня 11% з 13,5% річних, на якому вона перебувала з 13 грудня 2019 року. Зниження облікової ставки безпосередньо впливає на вартість грошей в економіці (чим вище ставка, тим дорожче доступ до грошей). Тобто кредити для споживачів (юр - та фізосіб) будуть дешевше, плюс, ціни будуть рости помірно.
Раніше в Мінекономіки заявляли, що Нацбанк може знизити облікову ставку до 7% вже в середині 2020 року.