UA / RU
Підтримати ZN.ua

НБУ підтримає банки, з яких вкладники масово забирали депозити

Нацбанк готовий рефінансувати банки, що втратили 2% депозитів за останні п'ять днів. Натомість НБУ встановить кілька заборон до банків, які отримають грошову підтримку, наприклад - не можна буде видавати нові кредити.

Національний банк України (НБУ) може надати кредит банку для зберігання його ліквідності за умови зменшення вкладів фіз - і юросіб на 2% за останні п'ять робочих днів до дати звернення.

Відповідну норму закріплено постановою правління НБУ №91 від 24 лютого про затвердження Положення про надання Нацбанком кредитів банкам для збереження їхньої ліквідності, зареєстрованою у Мін'юсті 25 лютого і опублікованою в середу, 26 лютого.

Згідно з нею, відсоткова ставка за такими кредитами встановлюється на рівні потрійної облікової ставки (на сьогодні це 19,5% річних - ред.), а кредити видаються на термін до 360 днів.

Забезпеченням таких позик можуть виступати майнові права за кредитними договорами, заборгованість за якими класифікована за першою і другою категорією якості. Згідно з документом, заборгованість першої категорії якості буде прийматися у забезпечення з коефіцієнтом 0,35%, другий - 0,25%.

Серед вимог до таких угод - заборгованість за кредитними договорами має враховуватися на балансі банку не менше 180 днів і не мати обтяження іншими зобов'язаннями.

При цьому постановою передбачається встановлення низки заборон банкам, що отримали рефінансування:
- на надання кредитів юридичним особам (включаючи банки) і фізичним особам, у тому числі у формі обліку векселів без забезпечення;
- на розміщення міжбанківських депозитів; операції репо (крім репо з держпаперами);
- розміщення коштів на коррахунках в інших банках;
- придбання цінних паперів, окрім держпаперів (держоблігацій, облігацій Державної іпотечної установи, депозитних сертифікатів НБУ та облігацій підприємств, розміщених під держгарантії).

Окрім того, таким банкам буде заборонено придбання основних засобів і нематеріальних активів, які не беруть участі в проведенні банківських операцій, за винятком придбання прав власності на предмет застави.

Їм також заборонено здійснення операцій з похідними фінансовими інструментами та здійснення довірчого управління фінансовими активами, придбання фінансових активів із зобов'язанням щодо наступного їхнього повернення.

У постанові уточнюється, що такі банки мають право надавати кредити юр- і фізособам в обсязі кредитів, який склався на дату прийняття рішення про виділення Нацбанком відповідного фінансування.

Окрім того, серед винятків - можливість надавати міжбанківські кредити понад встановлене обмеження під забезпечення держоблігацій або іноземної валюти (долар, євро, англійський фунт стерлінгів, японська єна, швейцарський франк).

Як відомо, з 7 лютого набула чинності постанова НБУ №48, якою передбачалося проведення центральним банком позачергових тендерів з підтримання ліквідності банків, які мають відтік депозитів фізичних осіб, на термін до 360 днів: максимальний обсяг коштів рефінансування був обмежений обсягом відтоку депозитів.

Згідно з постановою №86 з 24 лютого 2014 року передбачено зменшення частки обов'язкових резервів, яка повинна формуватися банками на окремому рахунку в Нацбанку, з 40% до 20%. Крім того, передбачено зменшення мінімального обсягу обов'язкових резервів, який має зберігатися щоденно на початок операційного дня на кореспондентському рахунку банків у НБУ, з 60% до 50% їхнього обсягу. Нацбанк також скасував обмеження щодо кількості можливих звернень банків за кредитами рефінансування овернайт.

Підтримана цими кроками банківська система країни в основному працює у штатному режимі, але, за оцінками дилерів міжбанківського валютного ринку, розширення гривневої ліквідності стало одним із чинників підвищення тиску в останні дні. !zn

Читайте також:

Долар на міжбанку побив історичний рекорд - 10,35 грн

З початку лютого українці забрали з депозитів 6 млрд грн і $ 500 млн