UA / RU
Підтримати ZN.ua

НБУ підготував законопроект, яким дозволяється створення компаній по управлінню заборгованістю

У Нацбанку вважають, що компанії допоможуть банкам позбутися від токсичних кредитів.

Національний банк з групою експертів завершив підготовку законопроекту "Про діяльність по управлінню заборгованістю", який, на думку НБУ, полегшить банкам масовий продаж і передачу в управління сотень мільярдів гривень проблемних боргів. Про це пише FinClub.

Законопроект дозволить створення спеціалізованих компаній по управлінню заборгованістю. Ці компанії зможуть купувати у банків необслуговувані кредити, яких вже накопичилося на 477,1 млрд грн.

Боргами банків займуться компанії по управлінню заборгованістю (КЗОЗ). Їх зможе створити хто завгодно, лише треба внести дані про них до реєстру фінансових компаній, який веде Нацкомфінпослуг.

Мінімальний статутний капітал складе не менше 30 млн грн. Його треба буде сформувати грошима, а не кредитами, позичками або фінансовою допомогою. Щоб КЗОЗ отримала статус державної, у держави повинна бути частка понад 50%.

Дійові фінансові або факторингові компанії, які захочуть працювати з проблемною заборгованістю по новим правилам, будуть зобов'язані перереєструватися у відповідність з вимогами закону.

КУЗи зможуть купувати і продавати борги, керувати ними. Банкам не доведеться отримувати у боржників дозвіл на продаж їх кредитів, їх просто будуть повідомляти про продаж або передачу боргу в управління. Спецкомпаниї будуть готувати варіанти погашення заборгованості, її реструктуризації, управляти активами (у тому числі передавати в оренду або лізинг третім особам), брати участь, згідно з вищезазначеним законом, у процедурі фінансової реструктуризації.

В Податковий кодекс включать пільги для проблемних позичальників та компаній по управлінню заборгованістю. Такі компанії будуть повністю звільнені від сплати податку на прибуток, а прощена (анульована) заборгованість по тілу кредиту, процентів, комісій та штрафних санкцій не буде вважатися додатковим благом платника податку. Це означає, що юрособам не треба буде платити з них податок на прибуток, а фізособам - ПДФО.

Банкам також буде простіше: при продажу боргів дешевше номіналу і розформування резервів у них не виникатимуть податкові зобов'язання. Податкові пільги будуть діяти п'ять років - до 2023 року.

Раніше ZN.UA писало, що компанія з управління активами не вирішить проблем з "токсичними" кредитами банків. При цьому сама така компанія не зможе ефективно управляти викупив у банків активами.

Детальніше про проблему проблемної заборгованості в українських банках читайте в статті Юлії Самаевой "ДП "Госбанкдобыча" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".