Представництво банку HSBC в Україні припиняє свою роботу. «Українське представництво закривається. Основна причина - перегляд стратегії розвитку HSBC на східноєвропейському ринку», - повідомила виконуюча обов'язки голови представництва Людмила Чапістрак, пише у четвер, 18 листопада, газета "Дело".
Представництво банку HSBC в Україні припиняє свою роботу. «Українське представництво закривається. Основна причина - перегляд стратегії розвитку HSBC на східноєвропейському ринку», - повідомила виконуюча обов'язки голови представництва Людмила Чапістрак, пише у четвер, 18 листопада, газета "Дело".Вона також повідомила, що колишній голова українського офісу HSBC Сейтжан Єрмекбаєв, з літа 2010 року вже не працює в Україні.
Нагадаємо, представництво HSBC в Україні відкрилося в січні 2008 року. За офіційною версією офіс повинен був займатися налагодженням і підтримкою зв'язків з місцевим регулятором (НБУ), держструктурами й громадськими організаціями, проводити фінансові дослідження ринку, виявляти нові можливості для бізнесу групи і надавати допомогу і підтримку клієнтам HSBC, які відвідують Україну.
Водночас, на думку учасників ринку, основною метою роботи представництва була підготовка до відкриття повноцінної «дочки» HSBC в Україні. «Інвестбанківський бізнес HSBC в Україні (банк виступає організатором багатьох позик, - ред.) вівся і ведеться в основному людьми з Лондона. Тому, думаю, що співробітники українського офісу повинні були займатися моніторингом ситуації і речами, пов'язаними з відкриттям комерційного банку», - говорить банківський аналітик інвесткомпанії Concorde Capital Микита Михайличенко.
У жовтні 2009 року в інтерв'ю «Інвестгазеті» тоді ще керівник українського офісу Сейтжан Єрмекбаєв розповів, що вони отримали дозвіл НБУ на відкриття дочірнього банку, але у зв'язку зі складною економічною ситуацією в світі та Україні відклали старт роботи до 2010 року.
Отримати банківську ліцензію в Україні для HSBC виявилося досить проблематично. «HSBC дуже хотів почати працювати в Україні в 2006 - 2007 роках, але коли вони прийшли в Нацбанк, там їх дуже просили вийти на ринок через купівлю вже працюючої української фінустанови. Англійці відмовилися, пославшись на те, що їхня стратегія - будувати бізнес з нуля. Після цього НБУ тричі повертав їм документи, посилаючись на формальні помилки в документації. В кінці-кінців ліцензію HSBC отримав, але на дворі вже був кінець 2008 року і про відкриття банку вже ніхто не думав», - розповідає заступник голови правління великого українського банку.
Зараз англійський банк не хоче виходити на український ринок тому, що менеджмент вважає цей крок передчасним. «HSBC - це глобально роздрібний банк, який у країнах присутності розвиває в першу чергу роздрібний напрямок. Очевидно, що менеджмент не бачить бізнес-перспектив розвитку цього сегмента в Україні. Хоча наявність ліцензії дозволяє їм у будь-який час відкрити тут повноцінний банк, і я не виключаю, що в майбутньому вони нею скористаються», - зазначає Михайличенко.
Про те, що закриття представництва ще не свідчить про повну «капітуляцію» HSBC, говорить і аналітик інвесткомпанії BG Capital Віталій Ваврищук. «Представництво - це структура, що не виконує комерційних функцій. Очевидно, що вони вважають, що ті вигоди, які банк отримує від роботи українського представництва, не компенсують витрати на нього. Тому я думаю, що це частина стратегії з оптимізації витрат. Але це зовсім не означає, що в головному офісі HSBC ухвалили рішення забути про Україну назавжди», - говорить експерт.