UA / RU
Підтримати ZN.ua

Навіть після гучного "яєчного" скандалу Міноборони не знизило ціни в контрактах до ринкових

У Міноборони продовжують стверджувати, що купують не продукти, а послугу з організації харчування. Хоча контракти свідчать, що закуповується  і перше, і друге.

Міноборони, вперше після скандалу із корупційними контрактами на закупівлі харчів для військових, оприлюднило ціни нових контрактів. Про це пише Юрій Ніколов - автор розслідування щодо закупівель в Міноборони, яке закінчилося гучним скандалом у січні 2023 року.

Журналіст дослідив нові контракти Міноборони, та виявив, що ціни так і не спустилися хоча б до ринкових.

"У першому наближенні виглядає так, що маржа радикально зменшена. От просто добре опустили. У другому наближенні виглядає так, що опустити до ринкового рівня так і не змогли", - зазначає Ніколов.

28 лютого Міноборони опублікувало повідомлення, в якому відрапортувало про внесення змін до восьми договорів, у результаті чого було зменшено вартість послуги з організації харчування та ціни в каталозі продукції.

"У пресрелізі МО продовжується брехня про те, що вони купують не картоплю, а послугу з організації харчування, в яку входить і приготування їжі. Це брехня", - наголосив розслідувач.

На підтвердження своїх слів він навів скріншот договору Міноборони з "Актив-компані", який був оприлюднений в січні, у резонансному розслідуванні.

"У ньому чорним по білому написано, що послуга забезпечення комплектами коштує 11 мільярдів гривень, а ось та послуга харчування оплачується окремо і коштує "всього" 30 мільйонів гривень. Окремо! Навіщо Міноборони продовжує тулити криве пояснення?", - заявив Ніколов.

Він також порівняв ціни в Міноборони та Державній прикордонній службі. В останньої закупівельні ціни виявилися нижчими не лише у порівнянні з Міноборони, але й у порівнянні з даними Держстату.

"Я нарешті побачив реальні контрактні ціни прикордонників. І вони виявились у масі своїй нижчими від даних Укрстату, бо в них, цілком зрозуміло, не входять надбавки роздрібних мереж", - додав Ніколов.

Нагадаємо, засновник "Наших грошей" - Юрій Ніколов, був автором розслідування, опублікованого на ZN.UA - "Тилові пацюки Міноборони під час війни «пиляють» на харчах для ЗСУ більше, ніж за мирного життя" про закупівлю за завищеними цінами продуктів для військових.  

У розслідуванні  йшлося про те, що Міноборони підписало угоду на 13 мільярдів із фірмою зі статутним капіталом у тисячу гривень. Тобто спеціально було створено фірму-"прокладку". 

Попервах у Міноборони стверджували, що оприлюднена ZN.UA інформація нібито має "ознаки навмисних маніпуляцій та вводить в оману".  Згодом міністр визнав помилки у контракті щодо придбання продуктів, але назвав "інформаційною атакою під надуманим приводом".

Однак, після публікації розслідування в Міноборони відбулися гучні відставки. Крім того НАБУ відкрило кримінальне провадження  за фактом зловживань на закупівлях Міноборони.