UA / RU
Підтримати ZN.ua

Націоналізація енергетичних активів: чи стане це спасінням для енергосистеми

Держава вже довела, що не може впоратися з проблемами в енергосистемі.  

Досить часто в коментарях у соцмережах українці висловлюють думку, що потрібно націоналізувати енергетичні активи. Саме такий крок начебто може вирішить усі проблеми енергосистеми. Однак це хибна думка. Про це пише в своїй статті для ZN.UA Андріан Прокіп, експерт із енергетики Українського інституту майбутнього в Києві, старший науковий співробітник Інституту Кеннана у Вашингтоні – «Розвінчування міфів в енергетиці».

По-перше, якщо державна власність робить дива, то чому дива досі не сталося?

Як пояснює експерт, левова частка енергетичних активів в Україні перебуває в державній чи комунальній власності. Ця частка була високою до війни і зросла після вторгнення внаслідок низки націоналізацій. Майже весь ринок газу — це «Нафтогаз». Більшість виробництва електроенергії припадало на державні «Енергоатом», «Укргідроенерго», «Центренерго», комунальні ТЕЦ.

По-друге, у підручниках з макроекономіки написано, що держава часто є неефективним власником активів.

“Інша річ, якщо запроваджене адекватне корпоративне управління. Але це не наша історія, ну так уже склалося. Принаймні наразі», - пише автор.

Однак не треба читати підручників, щоб дійти такого ж висновку, якщо хоч трохи знати досвід українських державних енергетичних компаній. Наприклад, за кілька років у «Центренерго» сім разів змінився менеджмент. Але це і не зробило компанію прибутковою, і не позбавило корупційних скандалів, несплачених боргів, не вирішило вічних проблем із готовністю до зими. А тепер усі активи «Центренерго» знищені. Є чимало питань і стосовно багатьох інших державних енергетичних компаній.

З іншими матеріалами автора можна ознайомитися за посиланням.