UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нацбанк вчергове розширив повноваження інкасаторів

Фактичне поширення на інкасаторські компанії частини функцій банків в готівковому обігу в НБУ пояснюють "удосконаленнями", "аутсорсингом" і таким іншим. Необхідність самого аутсорсингу в НБУ не роз'яснюють.

Національний банк України вчергове розширив повноваження інкасаторських компаній, фактично, передавши їм можливість здійснювати ще якусь частину функцій банків в готівковому обігу. Відповідні зміни набудуть чинності з 1 березня 2022 року, повідомляє сайт НБУ.

Так, Нацбанк дозволив інкасаторським компаніям підкріплювати каси банку, пунктів обміну валют, банкомати готівкою банку, що була передана на зберігання в сховищі інкасаторської компанії.

Також, інкасаторам дозволили обмінювати готівку (банкноти на монети) за заявкою клієнта в касі клієнта.

Це, як пояснюють в НБУ, "сприятиме подальшому вдосконаленню процесів аутсорсингу в готівковому обігу".

Необхідність такого аутсорсингу в НБУ не роз'яснюють.

Водночас, якщо простежити рішення НБУ, то можна побачити тенденцію щодо поступового розширення повноважень інкасаторського бізнесу.

Так, наприклад, у березні 2020 року Нацбанк кілька разів розширював повноваження інкасаторів. Зокрема, поширив на інкасаторські компанії, що здійснюють оброблення та зберігання готівки, вимоги щодо ведення касових операцій банками в Україні.

Тоді в Нацбанку буквально заявили, що чергові рішення "дадуть можливість інкасаторським компаніям удосконалити свою діяльність".

"Крім того, такі рішення сприятимуть поширенню конкуренції на ринку готівкового обігу, оскільки створять передумови для роботи в Україні міжнародних СІТ-компаній (таких як Loomis, PROSЕGUR, Brink's тощо)", - уточнювали в НБУ.

Проте, чинне законодавство не заважало НБУ ще в 2019 році видати перше погодження на здійснення операцій з оброблення та зберігання готівки так званій СІТ-компанії (Cash-in-Transit компанії). Самі СІТ-компанії також не бачили проблем у роботі на українському ринку. Станом на той же 2019 рік десять СІТ-компаній отримали ліцензії на надання банкам послуг з інкасації.

Як писала ZN.UA, система функціонування НБУ як центрального банку держави потребує не лише подальшого вдосконалення, а й серйозного реформування, як функціонального, так і організаційного. І ця проблема набагато важливіша, аніж спір щодо персоналій. Читайте про це в матеріалі  доктора економічних наук Олександра Шарова - "Національний банк України: час справжніх реформ".