UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нацбанк спрогнозував, що інфляція у 2024 році зросте в більш ніж 1,5 рази

Інфляція в поточному році прискориться, а от в наступні роки - скорочуватиметься. 

За оцінками НБУ, інфляція в Україні пришвидшиться у 2024 році у порівнянні з минулим роком, але регулятор обіцяє, що наступного року вона увійде до цільового діапазону НБУ, знизившись до 5,8%. Про це йдеться у черговому інфляційному звіті.

Зазначається, що в перші місяці 2024 року інфляція залишатиметься близькою до поточних рівнів, однак помірно зросте у другому півріччі та наприкінці року становитиме 8,6%. Це зумовлюватиметься передусім вичерпанням ефектів надсприятливих погодних умов на пропозицію продовольства та зростанням витрат бізнесу, зокрема на оплату праці.

Щодо ВВП, то відновлення економіки триватиме й надалі, хоча і сповільниться до 3,6% у 2024 році. У наступні два роки очікується прискорення зростання ВВП до 4–6% на рік.  

Однак треба заначити, що макропрогноз НБУ ґрунтується на припущеннях про відчутне зниження високих безпекових ризиків з 2025 року та збереження значних обсягів міжнародної підтримки. У 2024 році зовнішнє фінансування становитиме близько 37 млрд дол. США. У наступні роки воно поволі скорочуватиметься разом зі звуженням бюджетного дефіциту, не створюючи ризиків для стійкості державних фінансів.

Відновлення економіки супроводжуватиметься поліпшенням зайнятості та зростанням доходів населення (як у номінальному, так і в реальному вимірах). Безробіття поступово знижуватиметься, але все ж залишатиметься вищим за природний рівень.

Монетарна політика НБУ й надалі спрямовуватиметься на підтримку курсової стійкості. Важливим завданням залишатиметься захист привабливості гривневих інструментів – підтримки такого рівня процентних ставок за гривневими депозитами, який убезпечить заощадження українців від інфляційного знецінення.

Нагадаємо, що у січні 2024 року бізнес погіршив оцінки поточних результатів та перспектив своєї діяльності в цілому та конкретних галузях. Усі учасники опитування, яке провели експерти Національного банку України, прогнозували здорожчання власної продукції та послуг. Бізнес пояснює такі перспективи в опублікованих результатах опитування тим, що є сильні очікування зростання закупівельних цін на сировину, напівфабрикати та послуги.