В Нацбанку розказали про головні тенденції в економіці України за період з липня по вересня поточного року. Про це йдеться в черговому Макроекономічному та монетарному огляді НБУ.
Загалом в НБУ зробили п’ять головних висновків:
- Інфляційний тиск очікувано посилився. На це вплинули витрати бізнесу на забезпечення електроенергією, зберігання продукції та оплату праці, а також послаблення обмінного курсу гривні в попередні періоди.
"Зростання споживчих цін, за оцінками НБУ, у серпні тривало. Проте інфляційні очікування залишаються доволі стійкими", - йдеться в повідомленні НБУ.
- Економічна активність у серпні пожвавилася передусім у торгівлі, промисловості та будівництві, а ділові очікування та споживчі настрої поліпшилися. Це стало наслідком стабілізації ситуації в енергетиці і нормалізацію температури після спеки.
- Зниження енергодефіциту позитивно впливало й на ринок праці. Як наслідок, кількість вакансій та зайнятість збільшувалися.
"Однак через наслідки війни кількість шукачів роботи залишається обмеженою, тому дефіцит кадрів зростає, а це спонукає бізнес підвищувати зарплати", - додали в НБУ.
- У липні експорт агропродукції збільшився. Крім того, зросло постачання продукції металургії. Проте імпорт товарів збільшився відчутніше через дефіцит електроенергії, сезонний попит аграріїв та активізацію подорожей за кордон. У результаті дефіцит поточного рахунку розширився. Однак завдяки надходженню транша від МВФ міжнародні резерви України в липні зменшилися лише на 1,8%.
- Ситуація на валютному ринку в серпні була контрольованою, а курсові коливання – помірними та двосторонніми. Обсяг чистого продажу валюти НБУ знизився завдяки зменшенню попиту на іноземну валюту з боку клієнтів банків.
Повідомлялось, що в липні 2024 року промислова інфляція в Україні досягла 33,3% у річному вимірі; порівняно з червнем ціни зросли на 8,8%. При цьому у березні річна інфляція у промисловості практично дорівнювала нулю. Такий розбіг , як правило, передвіщує прискорення індексу споживчих цін.