В останні тижні збільшилася кількість новин про ембарго на нафту з Росії у країнах Євросоюзу (припинення імпорту нафти до ЄС). Багато експертів вважають, що саме ембарго на нафту «поховає» російську економіку, хоча в РФ, як і раніше, вважають, що це не так.
Нагадаємо, що з країнами, які чинять опір ембарго на нафту, активно працюють. Зокрема, відбулися переговори між президентом Франції Емманюелем Макроном та прем'єром Угорщини Віктором Орбаном. Тобто є ймовірність, що ЄС запровадить ембарго вже цього тижня.
У ЄС вирішили прискоритися, оскільки впевнені, що це буде найрадикальнішим заходом проти Росії. Адже нафта – це основне джерело доходів РФ. За оцінками експертів, до початку війна половина всіх доходів бюджету РФ – це доходи від експорту нафти та газу (40% від нафти, 10% від газу). І роль експорту енергоносіїв для Росії лише збільшуватиметься, бо в умовах санкцій та спаду економіки скоротиться експорт інших товарів, а також зменшаться надходження від податків та зборів.
Скільки втрачає Росія?
Європейський ринок для Росії ближче, ніж інші ринки збуту нафти та газу. Це також один із найбагатших ринків світу, друга економіка світу після США. До кінця лютого Росія продавала до Європи близько 70% газу та 60% нафти та нафтопродуктів. До речі, за час війни ЄС заплатив Росії понад 20 млрд. євро за нафту і понад 30 млрд. євро за газ. РФ буде складно знайти другого такого споживача як Європа.
Треба сказати, що ембарго на російську нафту ще не введено, а попит на неї вже скоротився на 2 млн. барелів на день (раніше РФ постачала в ЄС близько 8 млн. барелів нафти і нафтопродуктів ). Адже багато компаній самі починають відмовлятися. Майже 30 європейських НПЗ припинили або повідомили про плани відмовитись від нафти з РФ.
Європі, за оцінками експертів, треба буде замістити близько 5 млн. барелів нафти на день при поточному споживанні на рівні 45 млн. барелів. Це можливо, тому що лише у стратегічних запасах у членів клубу багатих країн ОЕСР зараз 1,5 млрд. барелів. Ще близько 3 млрд барелів – у приватних сховищах. Є варіанти і для збільшення видобутку нафти: існуючі вільні потужності дозволяють Саудівській Аравії наростити виробництво на 1-2 млн. барелів на день, більше 1 млн. можуть додати ОАЕ та Ірак, а якщо знімуть санкції з Ірану, це ще 1 млн. барелів. Ще приблизно 2,7 млн. барелів можна замістити за рахунок економії.
Чи зможе Китай та Індія замінити ринок ЄС ?
Донедавна Росія постачала до Китаю близько 20% своєї нафти та нафтопродуктів. Зараз, по-перше, різко збільшити закупівлю Китай не зможе. По-друге, Китай та Індія дбають про енергобезпеку та не залежатимуть від одного постачальника. По-третє, щоб перенаправити нафту треба найняти багато танкерів, які ще потрібно знайти, плюс перевезення буде набагато дорожче, ніж у ЄС. По-четверте, у РФ проблеми зі збутом продукції, а це означає, що потенційні покупці торгуватимуться (знижка в 30%, з якою вже купують російську нафту – не межа). Тобто навіть якби всі обсяги нафти і газу, які продавалися до Європи, почали забирати Індія і Китай, то РФ все одно втратила б, як мінімум, 30%. Будуть й інші причини. Наприклад, уповільнення зростання економіки. Китай знизив обсяги імпорту нафти (4,8%) і газу (на 8,9%).
Росія, звісно, знайде покупців на нафту (навіть у Європі), але торгувати їй буде складно. Варіантів обходу ембарго безліч (підробка документів, перевалка в море з одного танкера на інший тощо). Але все це відбиватиметься на доходах країни.
Раніше повідомлялося, що США вивільняє рекордний обсяг нафти зі сховищ без консультацій із партнерами щодо МЕА.