UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нафтотрейдери не вірять у виконання меморандуму між Кабміном і НПЗ

Виконання меморандуму про партнерство між українським урядом та вітчизняними нафтопереробними заводами (НПЗ) можливо лише при виконанні низки умов. Такої думки дотримуються учасники Асоціації «Об'єднання операторів ринку нафтопродуктів України».

Зокрема, на думку нафтотрейдерів, для виконання меморандуму необхідно або ввести мито на імпорт нафтопродуктів, або скасувати ПДВ на імпорт нафти. У той же час, за словами голови асоціації Леоніда Косянчука, введення мит призведе до зростання цін на паливо у розмірі близько 1,3 грн на літрі бензину і 0,8 грн на літрі дизельного палива. Окрім того, ринок відчує дефіцит високоякісного палива.

Що ж стосується ідеї Міненерговугілля щодо скасування ПДВ на імпорт нафти, то в даному випадку втрати держбюджету з урахуванням задекларованого в меморандумі обсягу постачань імпортної нафти і розрахункової вартості 100 дол/бар. тільки у 2011 році можуть скласти більше 15 млрд грн, підрахували учасники асоціації.

Директор "Консалтингової групи А-95" Сергій Куюн вважає, що підписання меморандуму між Кабінетом міністрів і власниками українських НПЗ є формальністю, і тому не принесе відчутних результатів ані для нафтопереробної галузі, ані для споживачів нафтопродуктів.

«За останні 10 років було підписано кілька подібних меморандумів, і чергове підписання є кращою ілюстрацією їхньої неефективності, адже ситуація у нафтопереробці дійсно важка», - говорить експерт.

На його думку, свідомо нездійсненними є зобов'язання Дрогобицького, Надвірнянського та Шебелинського заводів забезпечити якість випущених палив до сучасних стандартів до кінця 2012 року; рентабельна робота Одеського НПЗ нереальна без відновлення трубопровідних маршрутів постачань нафти, а модернізація Кременчуцького НПЗ «Укртатнафта» неможлива без зміни власника приватного пакета акцій.

Вкрай малоймовірним, за словами С.Куюна, буде і підвищення до заявлених у меморандумі обсягів Лисичанським НПЗ - для цього підприємству необхідно здійснити комплекс заходів із збільшення глибини переробки, що може тривати до 5 років.

Як повідомлялося, Кабінет міністрів і українські нафтопереробні заводи у середу, 30 березня, підписали меморандум з метою стабілізації ситуації на ринку нафтопродуктів.