UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Нафтогаз" відмовив "Газпрому" в оформленні балансуючого газу як закупленого Україною

Пропозиції "Нафтогазу" розглядає Арбітражний інститут Торгової палати Стокгольма

НАК "Нафтогаз України" запропонував привести неврегульоване контрактом питання обліку балансування газу у відповідність до стандартної європейської практики. Таку пропозицію "Нафтогаз" вперше зробив влітку 2014 року, і на даний момент вона перебуває на розгляді Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольма.

Балансуючий газ утворюється у зв'язку з технічними особливостями транспортування газу, в результаті яких обсяги газу, що увійшли в систему, не відповідають обсягам, переданим у той чи інший період в сусідні ГТС, з точністю до кубометра. Ці балансувальні обсяги можуть становити до декількох відсотків від сумарного протранспортованого обсягу.

Зустрічна претензія "Газпрому" стосується 5 млн куб. м балансуючого газу, що утворився за чотири місяці 2014 року, в період, коли "Нафтогаз" не імпортував російський газ для України. Обсяг, протранспортований Україною до країн ЄС за ті ж місяці, склав 17 420 млн куб. м. Таким чином, неврегульованим залишається питання щодо 0,03% обсягу протранспортованого обсягу.

Європейська практика балансування передбачає зарахування цих обсягів сторонами в періоді, наступному за звітним. "Газпром", у свою чергу, наполягає на сплаті "Нафтогазом" штрафних санкцій за балансуючий газ, що утворився в кінці кожного місяця, в якому не здійснювався імпорт російського газу для України. До вирішення спору обсяги балансуючого газу враховуються "Нафтогазом" як газ, що належить "Газпрому".

Та ж невизначеність щодо балансуючого газу існувала в попередні роки, коли під тиском російської сторони "Нафтогаз" був змушений викуповувати ці обсяги. "Нафтогаз" розраховує на те, що сторони знайдуть можливість врегулювати спірні питання у відповідності до європейських стандартів роботи газового ринку, в т. ч. через суд.

Читайте також: "Нафтогаз" продав шість автомобілів за 430 тисяч гривень

Як неодноразово повідомляло ZN.UA, НАК "Нафтогаз України" у грудні 2015 року відмовилася купувати російський газ, тим самим показавши, що Україна може обійтися без російського газу навіть в умовах надзвичайно холодних погодних умов.