НАК "Нафтогаз України" направила ВАТ "Газпром" заявку на поставку 114 млн куб. м природного газу щодня, що дозволить у найближчі дні істотно збільшити накопичення газу в підземних сховищах напередодні опалювального сезону, повідомив міністр енергетики та вугільної промисловості України Володимир Демчишин.
"За 20-30 днів буде істотно збільшено запас у сховищах: зараз – 15,8 млрд куб. м, плануємо довести до 17-18 млрд куб. м", – сказав він на прес-конференції в Києві в понеділок.
Міністр зазначив, що "Нафтогаз" накопичив $ 500 млн, чого достатньо для закупівлі 2,2 млрд куб. м.
Також Демчишин підкреслив, що споживання електроенергії в Україні через похолодання зросло на 15-20%, що призвело до збільшення споживання вугілля та припинення його накопичення на складах енергокомпаній. "Протягом останніх кількох днів накопичення вугілля припинилося. До цього могли 15-20 тис. тонн класти на склад (щодня – ред.)", – сказав він на прес-конференції в Києві в понеділок.
Міністр зазначив, що всього на складах накопичено 2,5 млн тонн вугілля, що цілком достатньо, враховуючи порівняння з торішнім рівнем і зниження споживання на 8-9%.
Демчишин зазначив, що з урахуванням очікуваного потепління і зберігаються достатніх темпів надходження вугілля, можливе відновлення його накопичення.
Повідомлялося, що з сьогоднішнього дня понеділка 12 жовтня, Україна в особі НАК "Нафтогазу України" відновила закупівлі газу у російського "Газпрому", в рамках нових домовленостей з "зимового пакету".
Парафований "зимовий пакет" передбачає, що Україна направить $ 500 млн на закупівлю 2 млрд кубів газу безпосередньо у "Газпрому" для закачування в підземні газові сховища (ПСГ). У свою чергуМосква знизить ціну на газ для України на два квартали до рівня сусідніх європейських країн (причому, ціна не може бути нижчою, ніж на європейському ринку - щоб Україна купувала газ напряму у РФ, а не через реверс). Узгоджена ціна на російський газ для України з 1 жовтня і до кінця 2015 року, без урахування поправок на калорійність, становить $ 227 за тис. куб. м (з урахуванням - $ 232).
На сьогодні на рахунку "Нафтогазу" вже є $ 500 млн, які вдалося зібрати за рахунок власних резервів. В цілому пакет фінансування НАК для закупівлі "зимового" газу становить $ 1,3 млрд. Більше половини цих коштів - кредити, які Україні доведеться взяти ($ 300 у ЄБРР $ 500 у Світового банку), щоб зняти "стурбованості" ЄС і РФ про стабільності транзиту газу взимку.
Раніше російський президент Путін нарахував, що Україні потрібно буде заплатити Росії $ 3 млрд за газ взимку (тобто купити ще понад 12 млрд куб м газу), і це не рахуючи вищевказаних 500 мільйонів за 2 млрд кубів. Однак Україна не збирається і не зобов'язувалася купувати такий величезний обсяг газу, порівнянний з обсягом імпорту з РФ за весь 2014 рік (14,450 млрд куб. м газу на $ 3,940 млрд).