Газові контракти між "Нафтогазом" і "Газпромом", які укладені в січні 2009 року, були вкрай невигідними для України і завдали їй шкоди в $ 32 млрд. Про це розповів голова правління "Нафтогазу" Андрій Коболєв під час прес-конференції.
"Безповоротно втратили $ 32 млрд – переплати, штрафи, інші компоненти. Це становить 61 тис. грн на сім'ю", – сказав він.
Коболєв відзначив, що збиток міг бути ще більшим, однак завдяки перемозі в Стокгольмському арбітражі "вдалося врятувати $ 94,7 млрд, або 177 тис. грн на сім'ю".
Він додав, що завищена базова ціна контракту в $ 450 за 1000 куб. м при ринковій на той момент ціні в Німеччині в $ 360 зробила Україну заручницею політичної знижки від Росії. За його словами, також Росія використовувала газ для політичного тиску у відносинах з Білоруссю, Грузією, Вірменією та Молдовою.
Коболєв вважає, що це призвело до Харківських угод 2010 року про продовження оренди бази Чорноморського флоту і знижки у грудні 2013 року в обмін на відмову від євроінтеграції.
"Ці знижки стали передумовою подальшої окупації", – висловив свою думку голова "Нафтогазу".
Раніше повідомлялося, що другий раунд тристоронніх переговорів між Україною, Росією і Євросоюзом щодо транзиту газу розпочнеться 21 січня.
У ЄС сподіваються на збереження транзиту російського газу в Європу через Україну після 2019 року, незважаючи на те, що "Газпром" зірвав тристоронні переговори щодо транзиту, які були заплановані на вересень.
Глава "Нафтогазу" Андрій Коболєв заявляв, що можливе припинення транзиту російського газу через Україну завдасть шкоди економіці країни в розмірі приблизно 3,5 мільярда доларів, що дорівнює майже 3% ВВП держави. Також Коболєв називав неприйнятними пропозиції "Газпрому" щодо транзиту після 2019 року.
5 березня 2018 року "Газпром" заявив, що направив "Нафтогазу" повідомлення про початок розірвання контрактів в суді.