UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Нафтогаз" обміняв надруковані для нього 40 млрд на валюту

Нацбанк продовжує фінансувати дефіцит держбюджету, що є одним з ключових чинників нинішньої девальвації.

За даними джерел ZN.UA, наприкінці минулого тижня НАК "Нафтогаз" конвертував ОВДП, випущені Кабміном для його рекапіталізації на суму понад 40 млрд грн на валюту для оплати поставок за російський природний газ.

Згідно зі схемою, яку раніше описувало ZN.UA і що була схвалена згідно з останньою версією домовленостей з МВФ, виручені при обміні 3 млрд дол. були викуплені в обхід міжбанківського ринку безпосередньо у Національного банку за рахунок його золотовалютних резервів. Останні, відповідно, фактично зменшилися на відповідну суму (згідно з офіційною оперативною звітністю НБУ, станом на 01.08.2014 залишок ЗВР становив 16,2 млрд. дол.).

Тим не менш, валюта, що має конкретне цільове призначення - оплата постачань російського газу - не була зарахована на рахунки НАК у комерційних банках, а зарезервована на спеціальному рахунку в НБУ з обмеженим доступом.

Нагадаємо, що з метою вирішення проблеми фінансування величезного фінасового розриву в бюджеті НАК, у кінці липня Кабмін проштовхнув через парламент пункт про чергову порцію збільшення капіталізації "Нафтогазу" на 63,3 млрд грн.

Згідно з останньою версією меморандуму з МВФ, після завершення докапіталізації НАКу він має зарезервувати 3,1 млрд дол. на спеціальному рахунку з обмеженим доступом в Нацбанку. Витрачати гроші з нього можна буде лише на погашення боргу перед "Газпромом" (за рішенням Стокгольмського арбітражу або "полюбовною" операцією).

Причому, якщо після погашення газового боргу на рахунку ще залишаться кошти, використовувати їх можна буде на оплату нових порцій російського газу.

"Газпром" оцінює борг НАКу за постачання газу на рівні 4,5 млрд дол. Плюс в кінці вересня українська нафтогазова компанія має погасити євробонди на 1,6 млрд.

Обсяг ОВДП у портфелі НБУ досяг 237 млрд грн (або близько 65% всього обсягу), тоді як станом на початок нинішнього року - 150 млрд.

Таким чином, приріст суми, на яку Нацбанк, по суті, фінансує дефіцит держбюджету на 87 млрд грн або 58% з початку року можна впевнено назвати одним з ключових чинників нинішньої девальвації і надалі - зростання інфляційного тиску в Україні. !zn