Російський "Газпром" не проявляє бажання проводити нові переговори по газу з НАК "Нафтогазом України" за участю представників Євросоюзу, повідомив глава українського держхолдингу Андрій Коболєв.
За його словами, Україна як і раніше вважає оптимальним тристоронній формат для переговорів з російською стороною, проте зрушень в організації такої зустрічі поки немає.
Голова НАК підкреслив, що успіх минулих переговорів був забезпечений, в тому числі, чинником їх прозорості (участі представника ЄК), а не кулуарних домовленостей.
"Ми готові і до двосторонньої зустрічі, але нам найбільш комфортний тристоронній формат. Це позбавить від різних домислів і розповідей про те, що у "Нафтогазу" якась окрема політика", - сказав Коболєв журналістам у четвер, 31 березня.
Проте російська сторона, незважаючи на заяви в ЗМІ, що поки не готова до переговорів.
"Зрушень поки немає. У нас поки скоріше негативна інформація з боку "Газпрому". Ми бачимо, що вони поки не погодилися продовжувати "зимовий пакет", що кілька нас засмучує", - резюмував Коболєв.
Раніше голова російського Міненерго Олександр Новак заявляв про "готовність" Москви провести з Києвом чергові газові переговори. Росія хоче, щоб Україна знову почала купувати російський газ, говорив він.
Голова російського Міненерго вважає, що в ситуації з поставками газу в Україну "абсолютно зрозуміла ситуація". На його думку, Україні "треба" купити в Росії газ, щоб в наступну зиму знову забезпечити надійний транзит в ЄС (взимку проблем з цим не виникло, навіть незважаючи на те, що "Нафтогаз" відмовився купувати дорогий російський газ).
Варто відзначити, що протягом всього опалювального періоду газ для потреб України надходив тільки з території Європи, "Нафтогаз" відмовився від закупівель безпосередньо у "Газпрому". І тим не менш, зиму Україна завершила з найбільшими за останні п'ять років запасами газу в ПСГ.
Раніше повідомлялося про те, що Єврокомісія готова бути посередником у переговорах України і РФ, які, на його думку, мають відбутися "до кінця поточного опалювального сезону", тобто до квітня. Брюссель закликав Київ і Москву якомога швидше розпочати підготовку до наступного осінньо-зимового сезону "з тим, щоб забезпечити знаходження проміжних рішень".
На зустрічі Україна планувала обговорити весь пакет газових питань, в тому числі, що стосується транзиту російського газу та його закупівлі Україною.
Остання тристороння зустріч у форматі Україна-ЄС-РФ відбулася в Брюсселі ще в кінці вересня 2015 року. Тоді був парафований другий "зимовий пакет". Його дія закінчується 1 квітня.
У рамках цих домовленостей було підписано додаткову угоду до контракту "Нафтогазу" і "Газпрому". Україна купила у РФ безпосередньо близько 2,5 млрд куб. м російського газу. З 25 листопада закупівлі призупинено. Україна вже 125 днів не імпортує газ з Росії. Відновлювати закупівлі "Нафтогаз" не має наміру, поки вартість газпромівського газу для НАК більше, ніж реверсного. А після закінчення дії "знижки", він стане ще дорожче.