UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Нафтогаз" допускає новий позов проти "Газпрому" до арбітражу щодо транзитного контракту

Україна хоче привести "транзитний" контракт з "Газпромом" у відповідність з вимогами Третього енергопакету ЄС. Якщо цього не вдасться досягти мирним шляхом переговорів, доведеться подавати до міжнародного суду.

НАК "Нафтогаз України" розраховує врегулювати суперечку шляхом переговорів з транзитним контрактом із "Газпромом". У разі невдачі буде звертатися з позовом до Стокгольмського арбітражу.

Про це повідомив голова НАК Андрій Коболєв на прес-конференції у понеділок, 23 червня. !zn

Він нагадав, що Україна вважає дискримінаційними умови контракту про транзит із "Газпромом" від 2009 року. Однак російська сторона не вважає за необхідне переглядати його.

"Думаю, що ми спробуємо врегулювати це питання (транзитного контракту - ред.) шляхом переговорів. Якщо буде неуспішно, то тоді, звичайно, ми будемо йти у Стокгольмський арбітраж", - сказав Коболєв.

Він не зміг спрогнозувати, коли справа може дійти до суду, зазначивши, що процедура звернення до арбітражу в цьому контракті відрізняється від процедури у контракті на постачання газу, якою Україна нещодавно скористалася в суперечці з "Газпромом" про ціну газу.

ZN.UA: Примітно, що згідно з транзитним контрактом від 2009 року, російський "Газпром" зобов'язаний аж до 2019 року транспортувати через територію України на рік не менше 110 млрд. куб. м природного газу. Проте в контракті немає положення "транспортуй або плати", відповідно, для "Газпрому" не передбачено штрафні санкції за скорочення обсягів транзиту (аналогічно принципу "бери або плати" щодо недобору газу "Нафтогазом").

Як відомо, транзит природного газу з РФ територією України до країн Європи і СНД останні роки постійно скорочується, не "дотягуючи" до закріплених у контракті 110 млрд кубів. Так, в 2011 році транзит газу склав 104 млрд 197 670 000 куб. м, в 2012 році він скоротився на 19,1% - до 84261 млн куб. м.!zn

Читайте також:

"Газпром" дискредитує Україну: розриває договір про підтримку стабільності постачань до ЄС

Європа більше не вважає Росію надійним постачальником газу, - єврокомісар

Росія таємно фінансує кампанію проти видобутку сланцевого газу в Європі, - генсек НАТО