Прийняття закону про реформування газотранспортної системи України виводить процес реформування українського газового ринку на наступний рівень і дозволяє почати офіційні переговори з зацікавленими компаніями з ЄС та США, заявляє НАК "Нафтогаз України".
"найближчим часом "Нафтогаз" має намір розпочати офіційні переговори з операторами газотранспортних мереж щодо їх участі в управлінні українською ГТС", - йдеться в коментарі НАК, поширеному в четвер увечері.
Компанія нагадує, що згідно з прийнятим документом, підписання угоди про участь в управлінні ГТС можливо тільки після його погодження Верховною Радою.
"Прийняття цього закону - це важливий крок, який дозволить зменшити ризики транзиту газу по території України, що виникли із-за загострення українсько-російських відносин", - цитує прес-служба "Нафтогазу" коментар голови правління компанії Андрія Коболєва.
За його словами, залучення до управління вітчизняною ГТС провідних західних компаній допоможе повноцінної інтеграції країни в єдиний європейський енергетичний простір і обставин, що склалися, є єдиним дієвим шляхом для захисту енергетичних інтересів України.
"Важливо, що головний споживач російського газу - Євросоюз - отримає впевненість у надійності транспортування блакитного палива на роки вперед. Це значний крок на шляху побудови системи енергетичної безпеки Європи", - вважає глава "Нафтогазу".
Коболєв також підкреслив, що, згідно із законом, українська ГТС залишиться у державній власності. "При цьому всі бізнес-процеси будуть побудовані за європейськими стандартами. Це зробить українську систему транспортування газу прозорою і зрозумілою західним партнерам", - зазначив глава правління "Нафтогазу".
Як повідомлялося, прийнятим у четвер законом передбачається створення двох компаній, обслуговуючих ПСГ і ГТС, за участю американських і європейських партнерів.
Документ знімає обмеження на передачу в оренду чи концесію магістральних газопроводів і ПСГ підприємству/підприємствам на платній основі без права відчуження для здійснення функцій оператора ГТС та/або ПСГ.
Зазначена передача майна в оренду може здійснюватися виключно з метою та на виконання зобов'язань, взятих Україною відповідно до закону "Про ратифікацію протоколу про приєднання України до договору про заснування Енергетичного Співтовариства" на підставі договору і на умовах, затверджених Кабміном, з урахуванням принципів дотримання економічної безпеки держави.
При цьому функції оператора Єдиної ГТС України можуть бути закріплені за підприємством, засновником і власником якого може виступити виключно держава, державне підприємство (володіння не менш як 51% корпоративних прав) або юридична особа (юридичні особи), яке належить та контролюється резидентами країн Європейського Союзу, США чи Європейського Енергетичного співтовариства, а також є оператором системи транспортування газу або членом Європейської мережі операторів системи транспортування газу, сертифікованим відповідно до вимог статті 10 директиви 2009/73/ЄС Європейського парламенту та Ради щодо спільних правил для внутрішнього ринку природного газу.
Такі ж умови повинні бути застосовані відносного оператора ПСГ. !zn