UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нацбанк оцінив падіння ВВП в першому кварталі на 15%

Регулятор прогнозує відновлення зростання економіки на 2% в кінці року.

Падіння валового внутрішнього продукту (3) України у першому кварталі 2015 року незначно прискорилося - до 15% з 14,8% у четвертому кварталі минулого року, однак у наступні два квартали воно буде сповільнюватися, а в четвертому кварталі в країні вперше з кінця 2013 року відновиться зростання, прогнозує Національний банк України.

Згідно вперше оприлюдненим у четвер інфляційного звіту, у другому кварталі 2015 року падіння по відношенню до аналогічного кварталу попереднього року сповільниться до 10,2%, у третьому - до 5,7%, а в четвертому зростання складе 2%, що в цілому за підсумками року введе на зниження ВВП на 7,5%.

"Зниження рівня економічної активності, яке тривало протягом 2014 року, продовжиться і в I кварталі 2015 року. Разом з тим буде досягнутий найнижчий рівень економічної активності, який надалі почне поступово відновлюватися", - коментує свій прогноз Нацбанк.

За його оцінками, внаслідок суттєвого падіння імпорту чистий експорт в поточному році внесе позитивний внесок у ВВП в розмірі 3,5 відсоткового пункту (п. п.). У НБУ вважають, що експорт почне відновлюватися з II кварталу поточного року завдяки отриманню експортерами істотних конкурентних переваг внаслідок ослаблення курсу. За оцінками експертів центробанку, реальний ефективний обмінний курс гривні у лютому цього року був на 40,6% нижче, ніж роком раніше-за номінальної девальвації ефективного курсу на 57,2% при позитивному інфляційному диференціалі у 25,7%.

У той же час, як відзначають в Нацбанку, споживання в 2015 році продовжить знижуватися внаслідок істотного зменшення реальних зарплат (в цілому за рік на 18,6%), зростання безробіття, зниження кредитної активності та жорсткої фіскальної політики. За оцінками центробанку, внесок споживання у ВВП в 2015 році буде негативним у розмірі 7,4 в.п. і буде обумовлений приватної складової, в той час як державне споживання не зазнає такого зниження.

"Інвестиції почнуть зростати, починаючи з II півріччя, завдяки впровадженню імпортозамінних виробництв і відновлення порушеної на сході інфраструктури", - зазначає Нацбанк, підкреслюючи, що його прогноз будується на припущенні про завершення військового конфлікту на Донбасі.

"Ескалація військових дій на сході країни є головним ризиком прогнозу. Тому для ВВП розподіл ризиків також є асиметричним, тобто з однаковою ймовірністю можливе поглиблення падіння ВВП в разі реалізації песимістичного сценарію, яке перевищує можливе поліпшення ситуації за оптимістичним сценарієм", - йдеться в інфляційному звіті.

Нацбанк додає, що за рахунок істотного ослаблення курсу імпорт буде залишатися досить слабким, а економіка буде функціонувати значно нижче свого потенційного рівня протягом 2015 - 2016 років (на 6%), що сприятиме зниженню інфляційного тиску.

За оцінками НБУ, інфляція в поточному році в річному вимірі після невеликого прискорення з 35,6% до 38,6% у другому кварталі, викликаному адміністративним підвищенням цін, почне сповільнюватися: до 35,9% за підсумками третього кварталу і 30,1% за підсумками року.

В 2016 році Нацбанк прогнозує зростання ВВП на 3% при уповільненні інфляції до 13%.

Читайте також: Нацбанк очікує зниження рівня інфляції до кінця року до 30%

Як повідомлялося, щоквартальне поширення інфляційного звіту є складовою поступового переходу Нацбанку до впровадження режиму інфляційного таргетування. У ньому висвітлюються основні економічні тренди в різних секторах, прогнозні очікування регулятора, а також заходи, які будуть застосовуватися Національним банком України в напрямку монетарної політики. Прогнозні оцінки були узгоджені з Міністерством фінансів та Міністерством економічного розвитку і торгівлі, уточнюють в НБУ.

Згідно з даними Держстату, ВВП України в 2014 році скоротився на 6,8%, однак темпи падіння "квартал до аналогічного кварталу попереднього року" в минулому році постійно прискорювалися: у першому кварталі - 1,2%, у другому - 4,5%, в третьому - 5,4%, в четвертому - 14,8%.

Державний бюджет України на 2015 рік побудований на оптимістичному сценарії розвитку ситуації, що передбачає падіння ВВП на 5,5% при інфляції 26,7%, тоді як два інших урядових сценарії припускають падіння ВВП 8,6% і 11,9% при інфляції 38,1% та 42,8% відповідно.