UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нацбанк і Мінфін обговорюють можливість лібералізації роботи офіційних "обмінників"

Йдеться про зняття ряду обмежень при купівлі та обміну валюти, які багатогранно впливають на українську економіку.

В даний момент Нацбанк разом з Мінфіном обговорюють можливість лібералізації роботи офіційних "обмінок" і комбанків, щоб хоч щось протиставити чорному ринку. Йдеться про скасування 2-відсоткового збору до Пенсійного фонду при купівлі валюти, дозвіл змінювати обмінні курси протягом дня, торгувати всіма валютами, а не тільки першої групи, скоротити кількість необхідних для купівлі документів, йдеться в статті Юлії Самаєвої для DT.UA.

На її думку, ці заходи скоріше всього не зможуть обмежити попит на чорному ринку, адже основна проблема офіційного ринку - не бюрократичні бар'єри, а елементарний дефіцит.

Читайте також: Нацбанк визнав банк "Петрокоммерц-Україна" неплатоспроможним

"Негативний вплив валютних обмежень на економіку багатогранний. По-перше, заборона на виплату дивідендів і репатріацію капіталу за кордон, що діє вже рік без плану її скасування, підриває готовність інвестувати в Україну як у міжнародних компаній, так і в українських бізнес-груп, котрі мають капітал за кордоном. При цьому у 2015 р. валові накопичення основного капіталу в Україні знизилися до рекордно низьких 12% ВВП проти 20–25% у кращі роки. Нарощування експорту, зокрема нові ринки, потребує капіталовкладень, а наявних ресурсів для цього недостатньо, - пояснив DT.UA виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський.

"По-друге, обмеження ускладнюють діяльність підприємств, які ведуть зовнішньоекономічну діяльність. За оцінкою ЦЕС, EasyBusiness та CASE Ukraine, загальні щорічні витрати бізнесу на виконання вимог валютного регулювання становлять до 3 млрд грн, на це витрачається близько 1 млн людино-днів. Це відволікає ресурси підприємств від продуктивної економічної діяльності. Правило ж, яке передбачає блокування гривні при купівлі валюти на три дні, відволікає обігові кошти підприємств. По-третє, обмеження купівлі готівкової валюти та її зняття з валютних депозитів призвело до виведення ресурсів громадян із банківської системи, обмеживши її можливості кредитувати економіку", - заявив експерт.

Нагадаємо, всупереч твердженнями Валерії Гонтарєвої, МВС, Генпрокуратура та СБУ в один голос заявили DT.UA, що не отримували жодних заяв, документів та іншої інформації від Нацбанку про нелегальні пункти обміну.

Детальніше про тіньовий валютний ринок читайте в статті Юлії Самаєвої "Допоки "девал" не клюне, Київ не перехреститься" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".