Національний банк України прийняв рішення централізувати процеси ліцензування та утворити новий структурний підрозділ - департамент ліцензування, який виконуватиме відповідні функції. Йдеться у повідомленні на сайті регулятора.
Таке рішення було прийняте Правлінням Нацбанку 2 березня 2017 року.
"Метою централізації процесів ліцензування є забезпечення єдиних стандартів роботи з заявниками та розгляду пакетів документів, які поступають від учасників ринку. Ми прагнемо зробити внутрішні процеси НБУ та комунікацію з ринком більш відкритими, зрозумілими, ефективними та впроваджувати єдині підходи взаємодії регулятора з усіма учасниками ринку", - зазначила заступник голови Нацбанку Катерина Рожкова.
Департамент ліцензування виконуватиме функції з реєстрації та ліцензування банків, їх відокремлених підрозділів, погодження набуття (збільшення) істотної участі в банках, погодження призначення керівників банків, а також функції з надання генеральних ліцензій на здійснення валютних операцій.
Ці функції раніше виконувало управління реєстрації та ліцензування НБУ.
Крім того, з 6 квітня 2017 року департамент ліцензування також виконуватиме функції з: видачі ліцензій небанківським фінансовим установам на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків; реєстрації платіжних систем, учасників платіжних систем та операторів послуг платіжної інфраструктури; видачі ліцензій юридичним особам на надання послуг з інкасації.
Згідно повідомлення, з 6 квітня 2017 року документи необхідно подавати до департаменту ліцензування НБУ.
Директором Департаменту ліцензування призначено Олександра Бевза. З лютого по жовтень 2015 року він був начальником відділу контролю за складом акціонерів банків департаменту реєстраційних питань та ліцензування Національного банку, з січня по жовтень 2016 року - заступником директора цього департаменту та начальником управління реєстрації та ліцензування банків. З жовтня 2016 року очолював самостійне управління реєстрації та ліцензування центрального банку.
Раніше Нацбанк спростив процедуру реєстрації змін до договорів на залучення резидентами кредитів в іноземній валюті від нерезидентів. З 4 березня банкам не потрібно надавати в НБУ скан-копії документів при реєстрації змін до кредитних договорів за наявності індикаторів ризикових фінансових операцій.
Нагадаємо, що 23 лютого НБУ спростив зарубіжні операції українцям. Тепер фізичні особи можуть розміщувати на зарубіжних рахунках іноземну валюту з джерелом походження за межами України без індивідуальних ліцензій Нацбанку.
Національний банк також посилив заходи щодо недопущення відтоку капіталу в Російську Федерацію як державу-агресор. На даний час НБУ має право відмовляти у видачі індивідуальних ліцензій на здійснення окремих валютних операцій, якщо виявить у поданих документах інформацію про те, що учасником або особою, на користь чи в інтересах якої проводиться ця операція, є особа, що має місцезнаходження в РФ.