Національний банк України має намір ініціювати виключення міжнародної аудиторської компанії PwC з реєстру компаній, які можуть проводити аудит у банках. Про це повідомила заступник голови НБУ Катерина Рожкова в інтерв'ю LIGA.net.
"PwC крім "Привату" аудировала великі держбанки. Відразу після націоналізації, ми зажадали у держбанків провести заміну аудитора. У грудні це зробити вже було нереально, але в цьому році вони вже не будуть проводити аудит. Найближчим часом на аудиторському комітеті ми будемо ініціювати виключення PwC з реєстру компаній, які можуть проводити аудит банків", - заявила вона.
Відповідаючи на питання про претензії до PwC, заступник голови НБУ зазначила, що різниця між рівнем капіталу, який підтвердив PwC і E&Y, складає більше 160 млрд грн.
"PwC підтвердив 27 млрд грн капіталу в 2015 році, а E&Y сказав, що балансовий капітал становив майже мінус мільярд грн. І це вже після докапіталізації банку державою на 107 млрд грн і операції bail-in, коли в капітал було переведено 29,4 млрд грн", - зазначила Рожкова.
За її словами, такі різні оцінки не можуть пояснюватися різницею у трактуванні міжнародних стандартів.
"PwC підтвердили фінансову звітність "Приватбанку", яка, на їх думку, у всіх аспектах відображала все, що з банком відбувалося. Але як виявилося згодом, звіт 2015 року не відображав дійсність. Національний банк у 2015 році вже робив діагностику в "Приваті" і вже тоді ми показували PwC їх прогалини - застав немає, кредити не погашаються і так далі", - заявила заступник голови НБУ.
На думку експертів, за націоналізацію "Приватбанку" кожен житель України заплатив вже понад 3650 грн і продовжує платити. Експерти також впевнені, що ситуація з "Приватбанком" - яскравий приклад нинішньої інституційної слабкості НБУ.
Детальніше про закулісну боротьбі навколо націоналізованого "Приватбанку", можливі причини відставки його голови правління А. Шлапака і явних регуляторних провали Нацбанку, читайте в статті Юрія Сколотяного і Вадима Сироти "Помилочка сталася" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".