UA / RU
Підтримати ZN.ua

НАБУ розслідує справу, в якій фігурують Аваков і Гонтарева, про заволодіння 62 млн євро одного з банків

Провадження відкрито за рішенням Вищого антикорупційного суду.

Національне антикорупційне бюро розслідує справу про можливу причетність міністра внутрішніх справ Арсена Авакова і ексголови Національного банку Валерії Гонтаревої до незаконного заволодіння 62 млн євро ПАТ "Citycommerce Bank".

Про це повідомили в пресслужбі НАБУ у відповідь на запит Інтерфакс-Україна.

Як зазначається, провадження відкрите за рішенням Вищого антикорупційного суду.

"1 грудня 2020 року на виконання ухвали слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 27.11 2020 року у справі №991/9656/20 Національним бюро розпочато розслідування у кримінальному провадженні за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364-1 КК за фактом зловживання повноваженнями посадовими особами ПАТ "Міський комерційний банк" при можливому сприяння посадових осіб органів державної влади під час здійснення фінансових операцій з використанням кореспондентських рахунків, відкритих зазначеним банківською установою в "Meinl Bank Aktiengesellschaft" (Анна, Австрія), якими були заподіяні тяжкі наслідки ПАТ "Міський комерційний банк", - йдеться у відповіді НАБУ.

В кінці квітня 2016 року НБУ в рамках заходів для запобігання непродуктивному відпливу капіталу забезпечив припинення співпраці українських банків з банками-транзитерами.

Зокрема, НБУ з 1 квітня 2016 року забороняв банкам розміщувати кошти на кореспондентських рахунках банків Meinl, Frick, East-West United Bank і Winter & Co. Раніше назви цих банків неодноразово фігурували в ЗМІ як канали виведення коштів банків за межі України.

У лютому 2019 року антикорупційна прокуратура Австрії в рамках розслідування відмивання українських грошей через Meinl Bank вийшла на 30 осіб і одне об'єднання. Імена підозрюваних Антикорупційна прокуратура Австрії не називає, але відомо, що серед них є громадяни України.

У кримінальному провадженні йдеться про зникнення грошей з кореспондентських рахунків українських банків в Австрії. За даними Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), з кореспондентських рахунків в Meinl Bank було незаконно виведено $385 млн і EUR75 млн.

Читайте також: Не треба сіяти панічні настрої: В СБУ залишилися незадоволені поводженням Гонтаревої до МВФ через тиск на НБУ

Ці гроші були спрямовані за вказівкою власників або топменеджменту банків-банкрутів в офшори в 2014-2015 роках, як правило, перед введенням в проблемні банки тимчасової адміністрації.

Зокрема, через Meinl Bank вивели $38 млн з Південкомбанку, $40 млн з Терра Банку, $39,5 млн з ВіЕйБі Банку, EUR62 млн з Міського комерційного банку і $44 млн з банку "Київська Русь".

Схема виведення грошей була такою: банк в Австрії за вказівкою власника українського банку видає кредити підконтрольним українцям офшорним компаніям. Гарантією цих кредитів стають кошти на кореспондентських рахунках українського банку в іноземному банку, який дає кредит. Зрештою, кредит не повертається і "гарантійні" кошти з коррахунку українського банку забирає як заставу австрійський банк. Такого роду операції самі по собі не є незаконними, однак часто їх використовують для відмивання коштів.

Крім Австрії, розслідування за підозрою у відмиванні грошей українськими банками здійснюються і в Ліхтенштейні.

Нагадаємо, раніше НАБУ підтвердило, що справа щодо недостовірного декларування Аваковим закрито.