Однією із головних проблем бізнесу нині, разом із логістикою, перебудовою виробництва під час війни та військовими ризиками, є дефіцит кадрів. Особливо гострою ця проблема є для підприємств, які розташовані недалеко від лінії фронту. Натомість системі бронювання не вистачає гнучкості для компенсації цього дефіциту, розповіла директорка зі сталого розвитку і взаємодії з персоналом Групи Метінвест Тетяна Петрук.
«Метінвест, мабуть, найбільше підприємство в Україні серед приватних та державних компаній за кількістю мобілізованих до ЗСУ. У Групі працює близько 50 тис. людей, а загальна кількість працівників, які пішли до ЗСУ - 9300. У нас кожен шостий – мобілізований. Це дуже багато», - каже Петрук.
Вона зазначила, що наразі у компанії не вистачає людей для нарощування виробництва у металургії та видобутку руди.
«Ми не можемо вийти на деяких активах навіть на 50-60% довоєнного виробництва! Причина — саме люди. Частину персоналу мобілізовано до лав ЗСУ, багато звільнилися та переїхали - до Європи або до безпечніших регіонів України», - каже Петрук.
Аби вирішити проблему кадрів компанія використовує здебільшого внутрішній ресурс, перенавчає персонал та більше залучає до роботи жінок. Також для працівників ввели щомісячне преміювання, однак все одно є посади, де можуть працювати тільки чоловіки, а для опанування професії потрібно від 4 до 9 місяців, тому систему бронювання варто переглянути. За її словами, потрібно провести аналіз економічної доцільності та регіонального розташування підприємств.
«Не можна дивитися просто на чисельність і надавати якийсь відсоток бронювання. Ми наразі можемо забронювати лише 50% працівників. Практично на всіх підприємствах ми вибрали цю квоту. Тож проблему треба вирішувати комплексно, брати до уваги специфіку галузі. Так, на сервісних підприємствах може залишатися 50% заброньованих, а на виробничих підприємствах справді має бути більший відсоток. Зрештою, має відбутися діалог між державою і бізнесом, щоб знайти порозуміння», - впевнена Петрук.
Вона зазначила, що потрібно зберігати баланс між поповненням рядів ЗСУ та збереженням виробництва та виплатою податків, а нинішня система бронювання не є гнучкою та не дозволяє залучати нових працівників.
«Потенційний співробітник обирає тіньову зайнятість поза межами компанії. Цю бюрократичну проблему можна вирішити, давши підприємствам можливість доброньовувати деякий відсоток персоналу за рік, вирішуючи у такий спосіб проблему з браком персоналу», - резюмувала Петрук.
Як відомо, у 2023 році Метінвест Ріната Ахметова відмовився від податкових пільг, на які має право за законодавством, і сплатив податки в повному обсязі. Також від початку повномасштабної війни Метінвест спрямував на допомогу Україні та її громадянам 4,8 млрд грн, з яких понад 2,5 млрд грн — на потреби армії в межах мілітарної ініціативи Сталевий Фронт Ріната Ахметова. Компанія стала найбільшим серед приватного бізнесу в Україні донором ЗСУ, постачає обладнання і техніку, а також виготовляє сталеві вироби для фронту.