Міністр соцполітики Павло Розенко неодноразово говорив, що суми всіх соціальних платежів переселенцям, включаючи пенсії, становлять 30 млрд грн на рік, в той час коли дані, отримані DT.UA з Мінфіну, свідчать про те, що на переселенців у 2015 р. виплачено з бюджету 40,02 млрд грн.
Про це йдеться в статті Інни Ведернікової для DT.UA.
"Павло Розенко, підраховуючи мільярдні втрати на виплатах "псевдопереселенцям" (9-12 млрд грн), неодноразово говорив, що суми всіх соціальних платежів ВПО, включно з пенсіями, становлять 30 млрд грн на рік (27 млрд - пенсії, 3 млрд - допомога ВПО). Тоді як учасник Мінської переговірної групи Роман Безсмертний в ефірі Радіо "Свобода" недавно заявив: "2015 р. Україна у вигляді пенсій та інших соцвиплат перерахувала на окуповані території Донбасу 34 млрд грн", - пише Ведернікова.
На прохання DT.UA прояснити ситуацію Безсмертний, в силу "участі в переговорах і неможливості розкривати їх деталі", все-таки кивнув у бік тієї ж різниці в даних Мінсоцполітики та МНС у кількості переселенців, але порадив пошукати додаткові джерела інформації.
"Пошукали. І, схоже, ця табличка, що виринула з надр Мінфіну, внесе ще більше інтриги: розбіжність 10 млрд (у 2015 р. виплачено з бюджету 40,02 (!) млрд грн) із даними Розенка - це, погодьтеся… велика різниця", - зазначає автор.
"Якщо ми реально платимо на соціальне забезпечення ВПО не 30 млрд грн, а всі 40 млрд на рік, то сума значно розбігається з інформацією Мінсоцполітики. І в уряді про це чудово знають. Тоді знову постає запитання: з яких причин влада дезінформує платників податків? Тому, що органи державної влади самі не знають, кому, зрештою, платять? Чи знають, але хочуть приховати?", - йдеться в статті.
При цьому в Мінсоцполітики відмовилися відповідати на запитання DT.UA про конкретні цифри щодо переселенців, у тому числі про кількість одержувачів соцдопомоги і суми, які виділяються на пенсії та інші виплати ВПЛ.
На думку Ведернікової, абсолютно очевидно, що навряд чи весь цей хаос був спровокований державою тільки для того, аби за буцім жорсткою офіційною позицією - "платимо тільки тим, хто переїхав" - прикрити факт "пенсійного туризму". Задля порятунку, так би мовити, цих-таки "туристів".
"Два роки жаль було, а тепер - ні? Чи виявилася чітка державна позиція, і тепер ми візьмемо і всіх їх хутенько почистимо? Не складається. Бо з'явився Мінфін, що якимось дивом випав із загальної "державної стратегії" в питанні переселенців і затіяв глобальну перевірку. При цьому він, як публічною заявив той-таки Рязанцев, абсолютно не зазіхає на частку пенсіонерів. Бо, "за законом, Україна зобов'язана виплачувати пенсії всім громадянам країни, у тому числі й тим, котрі живуть на окупованих територіях". Що, звісно, не передбачає соціальної допомоги цій категорії як переселенцям. Статуси просто треба розвести", - йдеться в статті.
Нагадаємо, як раніше писала Ведернікова, Міністерство фінансів і Мінсоцполітики створюють дві паралельні системи верифікації соцвиплат, витрачаючи на це мільйони, а два уповноважені представники уряду по-різному трактують закон.
Детальніше про те, куди поділися гроші, виділені на переселенців, і хто насправді їх отримує, читайте в статті Інни Ведернікової "Мертві душі і живі гроші" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".