UA / RU
Підтримати ZN.ua

На окупованій ЗАЕС можуть бути значні запаси речовин, які придатні для виробництва ядерних зарядів - МАГАТЕ

В "Енергоатомі" таку версію категорично спростовують.

На окупованій Запорізькій атомній електростанції можуть бути значні запаси плутонія і збагаченого урану, які можуть бути використані для виробництва ядерних зарядів. На цьому наполягає генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі, який заявив про таку загрозу на полях Давоського економічного форуму.

«Ми намагаємося зараз отримати доступ до Запорізької АЕС, найбільшої в Європі: 6 ядерних реакторів, 30 тис кілограмів плутонію, 40 тисяч кілограмів збагаченого урану. Інспектори не мають туди доступу… Ситуація нестабільна й ми сподіваємося потрапити туди та бути в змозі або попередити інцидент або з’ясувати, чи не вистачає кілька сот кілограмів матеріалів, які можуть бути використані для створення ядерної зброї. Це те, що не дає нам заснути в ночі. Це ситуація, якій треба запобігти», - заявив Ґроссі.

Він назвав ситуацію безпрецедентною, адже АЕС контролюється російськими силами, але управляється досі українським «Енергоатомом».

Читайте також: Генеральний директор МАГАТЕ оцінив загрозу ядерного протистояння на тлі війни РФ проти України

У той же час, НАЕК «Енергоатом» категорично спростовує інформацію про нібито запаси збагаченого урану та плутонію на захопленій росіянами Запорізькій АЕС. Ця заява прозвучала у відповідь на публікацію журналіста Wall Street Journal Лоуренса Нормана, який написав у своєму Твіттері, що, мовляв, за даними гендиректора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі, на захопленій росією Запорізькій АЕС зберігається 30,000 кг плутонію та 40,000 кг збагаченого урану. 

В «Енергоатомі» зазначають, що на Запорізькій атомній електростанції не зберігалися і не зберігаються ні уран, ні плутоній, які можна було б використати у військових цілях. Там зберігаються тепловидільні збірки, але це – ядерне паливо, яке є на всіх АЕС світу.

Також, зазначили в Енергоатомі, на ЗАЕС у спеціальному сухому сховищі зберігається відпрацьоване ядерне паливо, яке теж жодним чином не стосується «озвучених нісенітниць».