UA / RU
Підтримати ZN.ua

На аграрному ринку немає монополістів у класичному сенсі - АМКУ

Терентьєв вважає, що зараз агроринок розвивається природним шляхом, як у США наприкінці XIX століття.

Вітчизняний аграрний ринок не монополізований, але в окремих його сегментах спостерігається велика концентрація великих гравців і окремі олігополії. Про це заявив голова Антимонопольного комітету України Юрій Терентьєв, повідомляє AgroPolit.com.

"На одних ринках гравці вже сформовані (наприклад, ринок птиці), на інших - в процесі. Але називати їх монополістами в класичному сенсі я б не став, незважаючи на вищесказане. Так, ми бачимо, що МХП - підприємство з великою часткою на внутрішньому ринку м'яса птиці, "Кернел-Трейд" - з 35% і "Сантрейд" - з 21% мають велику частку в сегменті соняшникової олії, "Астарта" (28%) - цукру, компанії "Авангард", "Овостар Юніон" та "Інтер-Агросистеми", частки яких становлять відповідно 14,73%, 13,68% і 12,02% - від загального обсягу ринку яєць курячих промислового виробництва. Але кожен ринок вимагає окремого ґрунтовного дослідження на предмет визначення монополізму та зловживання гравцями своїм становищем, зокрема", - пояснив Терентьєв.

"На кожному з них є, як правило, кілька гравців. Зараз агроринок розвивається природним шляхом (без адмінресурсу), що приведе до природного відбору компаній, як в США наприкінці XIX століття. Сильний вистоїть, слабкого куплять. Якщо порівнювати АПК з іншими секторами економіки, то він набагато здоровіше. В окремих його сегментах є висока концентрація бізнесу і гравці з великими частками ринку, але не завжди у них є монопольне становище. Свідчення тому - топові позиції України в аграрному експорті світу", - підсумував Терентьєв.

Він погодився з думкою про те, що в такому випадку доцільніше говорити про олігополії, де два-три гравці формують понад 50% ринку.

"Так, це можливо. Є сегменти аграрного ринку, де присутні кілька великих гравців: курятина, яйця, соняшникова олія. Також посилюються концентраційні процеси на ринку цукру", - додав глава АМКУ.

Нагадаємо, що в ЄС наполягають на скасуванні в Україні монополії облгазів. Представник секретаріату Енергетичного співтовариства Дірк Бушле вважає, що Україна не виконує взяті на себе зобов'язання перед співтовариством, до якого приєдналася в 2011 році.