UA / RU
Підтримати ZN.ua

МВФ уважає, що «зовнішні» гроші Японії не знадобляться

«Економічна плата» за те, що сталося в Японії, «під силу» для Токіо й залучення «зовнішнього фінансування» країна не потребує. З таким формулюванням виступили в штаб-квартирі МВФ керівник місії Фонду в Японії Махмуд Прадхан і голова профільного регіонального підрозділу Кен Канг.

Незважаючи на таку впевненість у самостійності Японії, чиновники уточнили, що існують «фактори невизначеності», включно з «ядерною ситуацією», які не дозволяють МВФ достовірно оцінити масштаби збитку, який завдано країні та її економіці. Точніші цифри й прогнози Фонд планує озвучити в черговій аналітичній доповіді, яку має бути поширено 11 квітня.

Фахівці, за їхніми словами, виходять з того, що розвиток подій в Японії буде і цього разу приблизно таким же, як після будь-якого стихійного лиха. Спочатку очікують деяке уповільнення темпів зростання в зв'язку із завданими збитками (влада країни поки оцінює їх у 3-5% ВВП), а потім - навпаки прискорення завдяки форсованим відновним роботам і відповідним «вливанням» фінансових ресурсів.

Інша справа що, за їх визнанням, амплітуда цих коливань у теперішній ситуації важко піддається оцінці й, мабуть, буде істотно більшою, ніж після землетрусу 1995 року в районі Кобе. Цього разу багато залежатиме від того, як швидко вдасться відновити енергопостачання в постраждалих районах, а також економіку країни загалом. М. Прадхан визнав, що, на його погляд, ситуація, за якої економіці завдано одразу кілька потужних ударів, - «досить унікальна».

Важливою відмінною рисою цієї ситуації керівник місії вважає наявність у Японії достатніх фінансових резервів для відновлення. Але, як відомо, з фінансовими труднощами стикається останнім часом увесь світ: багато країн важко долають наслідки нещодавньої фінансово-економічної кризи, а тепер ще й Близький Схід і Північ Африки охопили заворушення, а в Лівії почалася чергова дорога міжнародна військова операція. Спершу Японія могла б фінансово підтримати зусилля світового співтовариства на всіх цих напрямках. Тепер же в неї, мабуть, своїх турбот вистачає.

Відповідаючи на питання, пов'язане з цією темою, М. Прадхан сказав, що Фонд не передбачає «скорочення фінансових зобов'язань Японії перед міжнародним співтовариством, включно МВФ». «У світлі глобальних подій, які ви згадали, я б додав, що ми не передбачаємо й скорочення інших зобов'язань, хто б це не був», - сказав фахівець.

Багато запитань на брифінгу стосувалося помітного зростання після подій у Японії обмінного курсу японської єни. Для припинення цієї тенденції була необхідною навіть спільної інтервенції світових держав на валютних ринках.

Експерти головної профільної міжнародної організації, за їхнім визнанням, поки не знають точної відповіді на питання про причини подорожчання ієни. Більш-менш упевнено вони стверджували лише те, що це подорожчання не було пов'язане ні з посиленням репатріації капіталів у Японію, ні з валютними спекуляціями. Раніше багато хто пояснював підвищення курсу єни дією саме цих факторів.

За матеріалами Взгляд