UA / RU
Підтримати ZN.ua

МВФ розкритикував сам себе за допомогу Греції

У фонді визнають, що у випадку з кризою у Греції знехтували власними правилами видачі кредитів і недооцінили глибину кризи, в якій опинилася економіка країни.

Міжнародний валютний фонд (МВФ) опублікував самокритичну доповідь з приводу першого пакету фінансової допомоги Греції, який він погодив з Європейським Союзом у травні 2010 року.

У доповіді аналізується трирічний досвід фінансування Греції. Автори роблять висновок, що фонд, підписуючи угоду з Афінами в 2010 р., зробив низку помилок, в тому числі недооцінив глибину кризи, в якій опинилася економіка країни.

Експерти фонду невірно прорахували наслідки скорочення держвидатків для економіки Греції в умовах спаду, були надто оптимістичні в оцінках шансів на повернення Греції на ринок запозичень, також не були відразу зроблені кроки з реструктуризації держборгу Греції за рахунок приватних кредиторів.

Спочатку МВФ прогнозував падіння ВВП країни на 5,5% до 2012 р., в реальності ж воно склало 17%.

У доповіді, призначеній для внутрішніх цілей фонду, йдеться, що приватні кредитори набагато раніше і в набагато більшому обсязі повинні були розділити тягар фінансових втрат, але цього не було зроблено через заперечення низки країн єврозони, чиї банки були бенефіціарами грецького державного боргу.

Фонд, порушивши власні правила, не зміг гарантувати повернення наданих кредитів Греції у середньостроковій перспективі.

У той же час надання кредитів Греції, згідно зі звітом, було "необхідним" і відповідним ситуації, помилки ж пояснюються гостротою ситуації і побоюваннями, що зволікання може призвести до ще більш важких наслідків для європейської і світової економіки.

"Співробітники (фонду - ред.) віддали перевагу надати термінову допомогу через побоювання поширення грецької кризи на єврозону і глобальну економіку", - йдеться у звіті під назвою "Греція: аналіз результатів надзвичайної програми 2010 року в рамках кредиту Stand-By", що налічує 50 сторінок.

Перша програма допомоги ЄС і МВФ обсягом 110 млрд євро не дозволила стабілізувати ситуацію: довіра ринку до грецької економіки не відновилася, банки втратили 30% депозитів, спад виявився сильнішим за очікуваний, а безробіття досягло рекордних позначок.

У результаті у 2012 році за першою програмою допомоги послідувала друга, у рамках якої була списана частина боргів Греції.

При цьому програма допомоги Греції допомогла єврозоні виграти час на створення механізмів боротьби з кризою, констатують автори доповіді.

Проведений МВФ аналіз грецького досвіду означає, що в майбутньому у подібних ситуаціях фонд буде схильний займати більш жорстку позицію, а також приділяти більше уваги допомоги країнам у сфері збору податків і стабілізації ситуації в банківській системі, пише The Wall Street Journal.

МВФ рекомендує своїм співробітникам у майбутньому більш скептично ставитися до інформації, що надається урядами: так, у випадку з Грецією з'ясувалося, що рецесія там виявилася глибшою, а рівень зайнятості населення набагато нижчий, ніж передбачалося.

"Якщо б ми знову опинилися у такій ситуації... ми б знову зробили те ж саме", - сказав газеті голова місії МВФ на переговорах у Греції і колишній глава представництва МВФ в Москві Пол Томсен. !zn

Читайте також:

МВФ виділив Греції 28 млрд євро

МВФ незадоволений ходом реформ у Греції

МВФ налякав Грецію, помилково вимагаючи звільнити 22 тис. осіб