Міжнародний валютний фонд опублікував меморандум про співпрацю з Україною. Відповідний докумен розміщений на офіційному сайті МВФ.
У резюме до документа керівництво Фонду відзначило прогрес України в боротьбі з корупцією та приватизації державних підприємств, а також вказало на недостатні темпи реалізації реформи пенсійного забезпечення.
Меморандум включає також лист із підтвердженням намірів України дотримуватися програми співпраці з Фондом, підписаний президентом України Петром Порошенком, прем'єр-міністром Володимиром Гройсманом, главою Нацбанку Валерією Гонтарєвою та міністром фінансів Олександром Данилюком.
Зокрема, Україна зобов'язалася продовжити реформу податкового та митного адміністрування, яка передбачає запровадження непрямих методів оцінки правильності оподаткування, розпуск податкової міліції і скорочення розриву в податковому навантаженні між спрощенцями й іншими платниками податків
В якості однієї з важливих завдань також зазначена реформа адресних компенсацій працівникам Державної фіскальної служби, спрямована на приведення рівня зарплати податківців до рівня патрульної поліції. Зміни впроваджуватимуться одночасно із завершенням перевірки та повторним призначенням співробітників.
Новим структурним маяком програми EFF визначено об'єднання податкового та митного адміністрування в єдину юридичну особу.
В якості проміжного кроку Кабмін мав до кінця вересня 2016 року прийняти рішення про злиття податкових органів у єдину юрособу, а Верховна Рада – дозволити подібне об'єднання для митних органів, надавши права підпису керівникам регіональних відділень.
До кінця грудня 2016 Україна має суттєво скоротити адміністративні функції на регіональному та місцевому рівнях, передавши функції аудиту та управління боргом у регіональні або центральне управління.
Меморандум також передбачає ліквідацію податкової міліції й створення до листопада 2016 року нового цивільного органу при Мінфіні, який буде займатися розслідуванням фінансових та економічних злочинів проти держави, в тому числі, пов'язаних з оподаткуванням, не обмежуючи при цьому компетенції НАБУ.
У документі також йдеться про необхідність реформування системи спрощеного оподаткування. До кінця вересня 2016 року була запланована підготовка заходів щодо усунення можливостей для зловживань, зменшення пільговості, а також скорочення розриву в податковому навантаженні з платниками податків, які працюють у загальному податковому режимі.
Також меморандум передбачає перехід до нової системи адміністрування ПДВ, який супроводжується відмовою від залежності його відшкодування від щомісячних планів чистих надходжень, що дозволить прояснити ситуацію з простроченою заборгованістю із відшкодування податку.
Крім того, в документі йдеться, що будь-які дії щодо податкової амністії не вчинятимуться до досягнення суттєвих успіхів у реформуванні ДФС, у тому числі, в питанні ефективного виявлення незадекларованих доходів.
У
У ніч на четвер, 15 вересня, Рада директорів МВФ ухвалила рішення про виділення Україні чергового траншу в рамках програми EFF на 1 млрд доларів.
Економічні оглядачі DT.UA Юлія Самаєва та Юрій Сколотяний вважають, що урізаний третій транш МВФ може стати для України останнім, в тому числі, через нереалістичний проект державного бюджету на 2017 рік.
"У країні, де майже половина населення в тій чи іншій формі є одержувачем соціальних виплат держави, до сих пір немає достатньо відповідальних політиків, здатних відкрито заявити про те, що українському бюджету це елементарно не по кишені. І український бюджет не буде реалістичним до тих пір, поки його видаткова частина буде формуватися, виходячи з політичних інтересів, а не реальних можливостей ", - зазначають автори.
Детальніше про держбюджет і умови МВФ читайте в статті Юлії Самаєвої і Юрія Сколотяного "Сумні траншо-бюджетні урочистості" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".